17. ožujka 2025.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Stožer objavio detaljne upute za pacijente i primjenu Covid potvrda! Primjena od ponedjeljka!

...koja je u primjeni od 4. listopada 2021.

Stožer Civilne zaštite objavio je danas na mrežnim stranicama Koronavirus.hr – Upute u vezi EU digitalne Covid potvrde ili predočenje odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju u sustavu zdravstva za pacijente, kao i Uputu u vezi primjene EU digitalne COVID potvrde ili predočenja odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju za zaposlenike u sustavu zdravstva. Za potrebe nas pacijenata, prenosimo sadržaj prvih uputa u cijelosti…

Upute u vezi EU digitalne COVID potvrde ili predočenje odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju u sustavu zdravstva za pacijente

Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske 28. rujna 2021. godine donio je Odluku o uvođenju posebne sigurnosne mjere koju su zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni djelatnici obvezni provoditi prilikom prijema pacijenata (u daljnjem tekstu: Odluka) koja je u primjeni od 4. listopada 2021. godine. Odlukom se obvezuju zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i privatni zdravstveni radnici da prilikom prijema pacijenata zatraže predočenje EU digitalne COVID potvrde ili odgovarajućeg drugog dokaza* o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju (dalje u testu: drugi dokazi) s ciljem suzbijanja bolesti COVID – 19.

Uzimajući u obzir sveobuhvatnost i dostupnost zdravstvene skrbi, tijek epidemije bolesti COVID-19, 14-dnevnu kumulativnu incidenciju novozaraženih u svim županijama te široku dostupnost cjepiva kao i cijepljenje koje je u fazi širokog obuhvata pučanstva, skrećemo vam pozornost na nužne mjere važne za postizanje visoke razine sigurnosti u bolničkim i svim ostalim zdravstvenim ustanovama koju treba osigurati korisnicima zdravstvene zaštite.

Temeljne postavke: EU digitalna COVID potvrda ili drugi dokazi za pacijente u sustavu zdravstva s ciljem suzbijanja bolesti COVID – 19 i sprječavanja nozokomijalne infekcije uvodi se u primjenu u:

• zdravstvenim ustanovama,

• trgovačkim društvima koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i

• kod privatnih zdravstvenih radnika.

*Drugi dokazi (umjesto EU digitalne COVID potvrde) odnose se na:

• osobe koje su preboljele bolest COVID-19 i dijagnoza im je postavljena na temelju brzog antigenskog testa unazad 9 mjeseci, što se dokazuje potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite koju isti izdaje na temelju nalaza brzog antigenskog testa.

• osobe koje su imale dijagnosticirane COVID bolesnike u obitelji i imale su s tim oboljelima kontakte, proglašavane su takozvanim vjerojatnim slučajem te im bolest nije dijagnosticirana laboratorijskim testom, što se dokazuje potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite o preboljenju unutar 9 mjeseci, a na temelju medicinske dokumentacije.

• osobe kojima je bolest COVID-19 dijagnosticirana PCR testom prije više od 6 mjeseci, a manje od 9 mjeseci što se dokazuje potvrdom o preboljenju izdanom od liječnika primarne zdravstvene zaštite ili nalazom PCR testa ne starijim od 9 mjeseci.

• osobe koje su preboljele bolest COVID-19, bolest im je dijagnosticirana PCR-om, BATom ili su bili vjerojatni slučaj, a cijepljene su jednom dozom cjepiva unutar 8 mjeseci od preboljenja te nije prošlo više od 9 mjeseci od primitka prve doze što se dokazuje potvrdom 2 liječnika primarne zdravstvene zaštite o preboljenju ili nalazom pozitivnog PCR testa i potvrdom o cijepljenju jednom dozom cjepiva protiv bolesti COVID-19 pri čemu je datum cijepljenja unutar 8 mjeseci od preboljenja, a nije prošlo više od 9 mjeseci od cijepljenja.

Usporedba s dosadašnjom praksom: Obveze koje proizlaze za pacijente sukladno Odluci nisu različite od dosadašnjih preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – POSTUPANJE S OBOLJELIMA, BLISKIM KONTAKTIMA OBOLJELIH I PREKID IZOLACIJE I KARANTENE (Verzija 10.) od 15. srpnja 2021. (https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Postupanje-s-oboljelimabliskim-kontaktima-oboljelih-i-prekid-izolacije-i-karantene-5.pdf) u točki 2.2.b. prema čemu je nužno testirati sljedeće asimptomatske osobe:

• Bolesnici u kojih se planira hospitalizacija kao i bolesnici u kojih se planira provođenje dijagnostičko-terapijskih postupaka koji generiraju aerosol u specijalističko-konzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti. Dodatno, i drugi bolesnici koji zahtijevaju medicinsku skrb, ali samo ako se na temelju trijaže procijeni visoki rizik izloženosti infekciji.

• Ako je osoba unazad devet mjeseci imala laboratorijski potvrđenu bolest COVID-19; ili ako je unazad devet mjeseci primila drugu dozu cjepiva protiv COVID-19 (u slučaju J&J cjepiva, dovoljna je jedna doza); nije potrebno testiranje prema gore navedenim indikacijama, ako nema jasnih simptoma bolesti.

• Ako je osoba imala laboratorijski potvrđen COVID-19 i primila jednu dozu cjepiva protiv COVID-19 unutar osam mjeseci od preboljenja, izuzeće od potrebe testiranja prema gore navedenim indikacijama se produljuje na devet mjeseci od primitka cjepiva ako nema simptome bolesti (imunokompromitirane osobe i stariji od 65 trebaju primiti dvije doze cjepiva neovisno o preboljenju).

Odlukom se omogućuje da navedeno iz dokumenta POSTUPANJE S OBOLJELIMA, BLISKIM KONTAKTIMA OBOLJELIH I PREKID IZOLACIJE I KARANTENE pacijent dokaže EU digitalnom COVID potvrdom ili predočenjem odgovarajućeg drugog dokaza, dok se temeljem dokumenta POSTUPANJE S OBOLJELIMA, BLISKIM KONTAKTIMA OBOLJELIH I PREKID IZOLACIJE I KARANTENE dokazivalo isključivo temeljem drugih dokaza.

Ako se na temelju trijaže procijeni visoki rizik izloženosti infekciji, osobe u pratnji, osobe koje dolaze u posjetu hospitaliziranim osobama, roditelje/skrbnike koji borave u smještaju s djecom i pratnja pri porodu ne mogu ući u zdravstvenu ustanovu osim ako se radi o nužnoj osobi u pratnji maloljetnih pacijenata i nužnoj osobi u pratnji odrasle osobe koja se zbog narušenog zdravstvenog stanja ne može sama bez pratnje sigurno kretati u zdravstvenoj ustanovi. Nužnoj osobi u pratnji maloljetnih pacijenata i nužnoj osobi u pratnji odrasle osobe koja se zbog narušenog zdravstvenog stanja ne može sama bez pratnje sigurno kretati u zdravstvenoj ustanovi, potrebno je omogućiti testiranje (BAT ili PCR), te u slučaju pozitivnog nalaza nije moguć ulazak u zdravstvenu ustanovu.

Pacijenti: EU digitalna COVID potvrda ili predočenje odgovarajućeg drugog dokaza za pacijente u sustavu zdravstva traži se:

• Kod planiranih hospitalizacija (nisu uključene dnevne bolnice osim kod postupaka koji generiraju aerosol).

• Kod planiranih dijagnostičko-terapijskih postupaka koji generiraju aerosol u specijalističko-konzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti.

• Iznimno, u bolničkoj i specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti kod pregleda, planiranih i drugih boravaka u dnevnoj bolnici i dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji ne generiraju aerosol ako se na temelju trijaže procijeni visoki rizik izloženosti infekciji.

EU digitalna COVID potvrda ili predočenje odgovarajućeg drugog dokaza za pacijente u sustavu zdravstva ne traži se:

• **Ako bi odgađanje prijema narušilo zdravstveno stanje, već se pacijenti zaprimaju, izoliraju, testiraju, te im se u slučaju pozitivnog nalaza pruža odgovarajuća zdravstvena skrb u izolaciji.

• U svim djelatnostima na primarnoj razini zdravstvene zaštite.

• U bolničkoj i specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti kod pregleda, planiranih i drugih boravaka u dnevnoj bolnici i dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji ne generiraju aerosol.

• Kod pružanja hitne medicinske pomoći.

• Kod pružanja zdravstvene skrbi zbog sumnje na COVID-19 ili zbog potvrđene bolesti COVID-19.

Pratnja i posjete: Pratnja pri porodu, roditelji/skrbnici koji borave u smještaju s djecom te osobe koje dolaze u pratnji pacijenata i u posjete hospitaliziranim pacijentima obvezni su EU digitalnu COVID potvrdu ili odgovarajući dokaz o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju predočiti na uvid ovlaštenoj osobi pružatelja zdravstvene zaštite. Pratnja pri porodu, te osobe koje dolaze u pratnji pacijenata i u posjete hospitaliziranim pacijentima, a nisu preboljeli bolest COVID-19 unazad 9 mjeseci te nisu cijepljeni, sami plaćaju testiranje te se testiraju prije dolaska u zdravstvenu ustanovu, dok roditelji/skrbnici koji borave u smještaju s djecom na teret HZZO-a, testiraju se također na teret HZZO-a temeljem uputnice izabranog liječnika.

EU digitalnu COVID potvrdu ili odgovarajući dokaz o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju nisu obvezne predočiti nužne osobe u pratnji maloljetnih pacijenata, kao i nužne osobe u pratnji odraslih osoba koje se zbog narušenog zdravstvenog stanja ne mogu same bez pratnje sigurno kretati u zdravstvenoj ustanovi.

EU digitalnu COVID potvrdu ili odgovarajući dokaz o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju nisu obvezna predočiti djeca u dobi do 12 godina koja su u pratnji pacijenata jer nemaju s kime ostati kod kuće, kao i djeca u dobi do 12 godina u posjeti hospitaliziranim roditeljima/skrbnicima, braći i sestrama.

Organizacijska pitanja: Sukladno Odluci svi ravnatelji zdravstvenih ustanova moraju osigurati dovoljne količine brzih antigenskih testova te ujedno na vrijeme organizirati prostore za provjeru EU digitalne COVID potvrde ili odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju odnosno za provedbu testiranja vodeći računa o:

• prostornim i organizacijskim mogućnostima ustanove

• vrsti ustanove

• rasporedu i obimu rada, radnom vremenu i poslovima

• specifičnostima strukture zaposlenih

• vrsti zdravstvenih usluga.

Zdravstvena ustanova kad god je moguće treba organizirati obavljanje PCR ili BAT dijagnostiku SARS-CoV-2 pacijentima u svojoj ustanovi, da se izbjegne opterećivanje sustava temeljenog na uputnicama izabranog liječnika. Izuzetak mogu biti planirane hospitalizacije i planirani dijagnostičko-terapijski postupci koji generiraju aerosol u specijalističkokonzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti čije odgađanje u slučaju pozitivnog nalaza neće narušiti zdravstveno stanja pacijenta ako pacijent putuje kako bi se izbjeglo nepotrebno putovanje.

U dnevnim bolnicama, te kod vremenski zahtjevnijih dijagnostičkih i terapijskih postupaka kod kojih se okupljaju imunokompromitirani pacijenti i pacijenti izrazito vulnerabilnog zdravstvenog stanja, zdravstvena ustanova može organizirati BAT dijagnostiku te za pozitivne pacijente zdravstvenu zaštitu, kada je god moguće, pružiti u izolaciji.

Kontraindikacije za cijepljenje: Testiranje je obvezno i za osobe koje se zbog kontraindikacija ne smiju cijepiti, a uputnicu za testiranje im izdaje izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite ili se testiraju u zdravstvenoj ustanovi predočenjem potvrde o postojanju kontraindikacija i nemogućnosti dovršenja ciklusa cijepljenja s cjepivom protiv COVID-19.

Ova uputa ažurirat će se u skladu s preporukama i uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koje će se donositi za vrijeme važenja Odluke.

Preporuka uporabe osobne zaštitne opreme i primjene općih protuepidemijskih mjera

  1. Neovisno o cijepnom statusu zaposlenika i pacijenta, zdravstveni radnik koristi osobnu zaštitu opremu koja ovisi o tipu aktivnosti koju provodi: niža razina sigurnosti kod intervjua kada je moguće održavati fizičku distancu, viša razina zaštite kod postupaka koji zahtijevaju bliski kontakt s pacijentom i visoka razina zaštite kod postupaka koji generiraju aerosol i kod sumnje na bolest COVID-19 odnosno COVID pozitivne pacijente.
  2. Pacijent kod boravka u dnevnoj bolnici i specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj ustanovi kada je god moguće, s obzirom na zdravstveno stanje i značajke dijagnostičkoterapijskog postupka, nosi masku neovisno o cijepnom statusu i posjedovanju digitalne COVID potvrde ili drugog dokaza te se u zdravstvenoj ustanovi zadržava koliko je minimalno neophodno.
  3. Osobe u pratnja pri porodu, osobe koje dolaze u pratnji pacijenata i u posjete hospitaliziranim pacijentima cijelo vrijeme boravka u zdravstvenoj ustanovi nose masku. Roditelji/skrbnici koji borave u smještaju s djecom nose masku kada je god to moguće te ne nose masku kod jela, održavanja higijene i kad spavaju, a posebno dosljedno i pravilno nose masku kada u sobu ulaze osobe koje inače ne borave u toj sobi te kod kretanja zdravstvenom ustanovom. Osobe u pratnja pri porodu, osobe koje dolaze u pratnji pacijenata i roditelji/skrbnici koji borave u smještaju s djecom u odnosu na sve druge osobe osim pacijenta zbog kojeg su u zdravstvenoj ustanovi, održavaju kada je god moguće fizičku udaljenost od 2 metra. Osobe u posjete hospitaliziranim pacijentima cijelo vrijeme boravka u zdravstvenoj ustanovi kada god je moguće održavaju fizičku distancu od 2 m u odnosu na sve ostale osobe kao i u odnosu na pacijenta kojima su u posjeti.
  4. EU digitalnu COVID potvrdu ili odgovarajući dokaz o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju nisu obvezna predočiti djeca u dobi do 12 godina koja su u pratnji pacijenata jer nemaju s kime ostati kod kuće, kao i djeca u dobi do 12 godina u posjeti hospitaliziranim roditeljima/skrbnicima, braći i sestrama. Djeca u dobi do 2 godine ne nose masku. Djeca od navršene druge godine do dvanaeste godina života pod nadzorom roditelja/staratelja nose masku primjereno dobi i zdravstvenom stanju. Sva djeca održavaju distancu u odnosu na nepoznate osobe koliko je moguće primjereno dobi i zdravstvenom stanju pod nadzorom roditelja/staratelja.
  5. Inzistira se na pojačanoj i dosljednoj higijeni ruku, kašljanja i kihanja, izbjegavanju rukovanja i drugih fizičkih kontakata koji nisu nužni za sve prisutne te prozračivanju prostora.
Facebook Comments