Kvaliteta zraka u Kopačkom u ovom trenutku: Loše! Osijek je: umjereno!

Mrežna stranica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a o kvaliteti zraka u Republici Hrvatskoj, u 19 sati je danas, 1.11.’21., Kopački rit označila crvenom bojom, označivši kvalitetu zraka ondje – lošom. Istovremeno je Osijek bio označen žutom bojom, što znači – umjerenu kvalitetu zraka.
Inače, nije loše baš – loše. Jer, postoji i vrlo loše i iznimno loše.
Kada je riječ o Kopačkom ritu, podatak proizlazi iz više, ali svakako triju najznačajnijih elemenata, od kojih su dva potpuno prihvatljiva, dobra, a loš PM2.5. Koncentracija te onečišćujue tvari (µg/m3), iznosi 28,76. PM je skraćenica za ‘Fine particulate matter’ ili ‘fine čestice’, a zbog čije se povećane koncentracije zrak može činiti magličastim i vidljivost smanjiti.
Osijek za to vrijeme ima aktualan indeks kvalitete zraka – umjereno.
Mjere posebna četiri elementa onečišćenja zraka kazuju kako su 3 dobra, a umjeren PM10. Vrijednost je 46,93. Usput, ‘prihvatljivi’ ozon, O3, je na 58,10.
PM10 ili ‘grube čestice’ su one koje imaju promjer manji od 10 mikrometara (μm), primjerice prašina ili pelud. Mogu sadržavati željezo, aluminij i silikate, a nastaju primarno zbog loženja na kruta goriva te ispušnih plinova automobila i industrije.
PM2,5 ili ‘fine čestice’ su opasnije jer su manje. Nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi, grijanje na drva ili ugljen…), a mogu sadržavati sulfat, nitrat, amonijak, organski i elementarni ugljika, teške metale (olov, mangan, bakra, kadmij, cink, nikl, vanadij i krom).
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija) & Kvaliteta zraka (screenshot)