Ravnatelj Porezne objasnio tko od ‘radnika migranata’ prijavljuje i tko plaća porez…
Naši rezidenti, koji rade i imaju dohodak iz inozemstva, do kraja godine Poreznoj upravi trebaju predati podatke o inozemnom dohotku ostvarenom u posljednjih pet godina. Pa ipak, takvo što je malo tko prijavljivao. Brojni nisu znali, neki možda i izbjegavali platiti porez. Porezna je apelirala u veljači ove godine da se to učini. Od 180.000 osoba više od 110.000 je to učinilo i prije, od apela još nekoliko desetaka tisuća, tek oko 35.000 nije. Pojavio se otpor. Porezna uprava počela je slati pojedinačne pozive, najavivši i kako je vrijeme ‘oprosta’ prošlo, kako slijede kamate i kazne. Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša u Dnevniku HRT-a pojasnio je kako funkcionira to oporezivanje radnika s dohotkom iz inozemstva.
Prvo, porez je potrebno prijaviti. A onda…
– .Hoće li on biti oporezivan, ovisno o ugovoru o sprječavanju dvostrukog oporezivanja između nas i zemlje izvora prihoda. To su obično susjedne zemlje, najčešće. Primjerice Slovenija, Austrija i neke druge zemlje s kojima imamo ugovor, gdje se uračunavaju porezi koji su plaćeni u tim zemljama, za razliku od nekih drugih zemalja gdje imamo isključivanje, kao s Njemačkom. Porez plaćen u Njemačkoj znači da nema više nikakvih davanja u RH – kazao je, dodajući da je riječ o zakonu na snazi od ’94. godine.
– Oni građani koji žive i rade u državi u kojoj nema poreza na dohodak ili je on jako nizak, za razliku od RH, a imaju ipak poreznu rezidentnost u RH, mogu biti zaduženi s većim iznosom poreza. Dok građani koji su platili taj porez u državi izvora prihoda u visini koja je na razini RH ne plaćaju, odnosno ne mogu biti zaduženi dvostrukim porezom – objasnio je nadalje za HRT.
– Ako uzmemo da je kod nas osobni odbitak 4.000 kuna, odnosno na godišnjoj razini 48.000 kuna, dok je u nekim zemljama taj odbitak višestruko veći. Razlika u tom neoporezivom dijelu čini tu poreznu osnovicu koja se kasnije oporezuje u RH – kazao je, dodajući kako nije točan podatak u medijima da oko 35.000 osoba nije platilo porez.
Naime, on kaže kako je 138.000 građana prijavilo porez. U ovom trenutku ne barataju brojkom koliko ima obveznika koji nisu prijavili porez.
Foto: Pixabay (ilustracija)