12. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Salmonella i – prevencija! Izvori, simptomi, dijagnoza, liječenje… A i dobra vijest!?

2 min read
Liječenje je simptomatsko, nadoknadom tekućine i elektrolita. N1 piše i kako se antibiotska terapija u ovom slučaju ne preporučuje, jer može produžiti bolest i uzrokovati kronično stanje.

Jaja jedne farme, jaja druge farme, napolitanke…, a i ranije je bilo u HAPIH-ovim izvješćima povučenih proizvoda zbog bakterije salmonella. Upravo zbog toga, N1 je temeljito analizirao materijale Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, definirajući ‘nevolju’, kao i mjere prevencije.

Naravno, ovaj tekst nije dovoljan. Odgovore vam mogu dati jedino liječnici i mjerodavne službe.

Rod Salmonella pripada porodici bakterija Enterobacteriaceae. Gram-negativne štapićaste bakterije rasprostranjene su širom svijeta. Ima ih u tlu, vodi, probavnom sustavu domaćih i divljih životinja…

A prije nego prijeđeno na dobre vijesti, valja znati i ovo…

Izvori infekcije su voda, onečišćena fekalijama), često školjke, upravo zbog kontaminirane vode, a mogu biti i mlijeko i mliječni proizvodi, zbog neadekvatne pasterizacije…, zatim svakako spomenuta jaja, meso i mesni proizvodi, gdje do kontaminacije dolazi tijekom obrade. A izvor zaraze mogu biti i kućni ljubimci, primjerice kornjače i reptili. Nadalje, uzorčnici se iz stolice prenijeti mogu hranom i vodom, a kliconoše i bolesnici, kao izvor infekcije, ne bi smjeli rukovati hranom. Da bi čovjek razvio bolest, potreban je unos velikog broja bakterija, oko 105 do 108 mikroorganizama po gramu namirnice. Ljetne temperature su pogodan medij za razmnožavanje. I to u nedovoljno termički obrađenim mliječnim proizvodima, kolačima, sladoledima…

Dogodi li se zaraza, obolijevanje, salmoneloze se manifestiraju kao gastroenteritis, crijevna groznica i septički sindrom. Gastroenteritis je najčešći. Tijekom 8 do 48 sati se pojave glavobolja, mučnina, proljevi, povraćanje i bolovi u trbuhu, uz umjereno povišenu temperaturu.

Uzorak za detekciju i dijagnozu su stolica, povraćane mase i sumnjiva hrana. Posumnja li se na prošireni oblik bolesti, uzimaju se uzorci krvi ili sekundarno zahvaćenog organa.

Liječenje je simptomatsko, nadoknadom tekućine i elektrolita. N1 piše i kako se antibiotska terapija u ovom slučaju ne preporučuje, jer može produžiti bolest i uzrokovati kronično stanje.

A sada dobra vijest i potom prevencija…

Salmonele su termolabilne. Upotrebom mikrovalne pećnice u pripremi hrane uništavaju se nakon 3 minute na 80 stupnjeva Celzijusa.

– Osnove mjere za sprečavanje crijevnih infekcija: redovito i temeljito pranje ruku toplom vodom i tekućim sapunom, termička obrada hrane, temeljito pranje voća i povrća, izbjegavanje držanja hrane na sobnoj temperaturi i prigrijavanje hrane, izbjegavanje konzumiranja nepasteriziranog mlijeka i higijenski sumnjive površinske vode… – stoji u analizi N1.

Foto: Pixabay (ilustracija)