18. travnja 2025.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Kakve zračne linije imaju ‘treći, četvrti…’ gradovi? Osijek ‘šije’ Pečuh, Szeged, Plzen, Nitru, Novi Sad…!?

Kao gradove slične ili iste veličine, čak i neke veće, Osijek 'tuče' Pečuh, Szeged, Prešov, Nitru, Žilinu, Plzen, Liberec, Kragujevac, Novi Sad...

Iz Osijeka avioni lete u London, München, Zagreb, Split, Rijeku, Pulu i Dubrovnik. To je 7 destinacija iz 4. grada po veličini u državi s 3.800.000 stanovnika. To je, zapravo, priličan, gdjegod i izuzetan broj destinacija u usporedbi sa susjednim zemljama, komparacijom njihovih gradova iste veličine i ranga po broju stanovnika.

Kao gradove slične ili iste veličine, čak i neke veće, Osijek ‘tuče’ Pečuh, Szeged, Prešov, Nitru, Žilinu, Plzen, Liberec, Kragujevac, Novi Sad…, samo Niš ‘zračno’ stoji bolje, ali s oko 200.000 stanovnika, odnosno Tuzla, slične veličine, no kao grad kojeg je, hvale se, Wizz Air definirao kao svoj ‘hub’.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Možda je ova ‘analiza’ bezvrijedna, možda manjkaju kakvi parametri usporedbe, ali je na temelju uz nekoliko informacija vrijedno razmisliti i uzeti u obzir kako Zračna luka Osijek nudi sve bolji i bogatiji red letenja, planira i dogovara nove linije.

Dakle, osim po veličini grada, blizini drugih aerodroma, cijena davanja u zračnim lukama, aviokompanije svoje linije i destinacije procjenjuju na više razina. To nisu ‘karitativne udruge’, koje ‘spajaju ljude’. Lete onamo gdje su izračunali profit. Pojednostavljeno, da je u pitanju i selo s 1.000 stanovnika, ali na razumnoj udaljenosti od nekoliko gradova, da znate da stanovništvo ima potrebu putovati zbog posla, manje zbog odmora, da tom aerodromu gravitira priličan broj novčanika – i novozelandska zračna kompanija bi došla. Novom Sadu je ‘preblizu’ Beograd, Pečuh je između Budimpešte, Osijeka, Beograda… I imaju skoro pa ‘ćorak’.

Osijek, Osječko-baranjska županija i Hrvatska su osigurali pretpostavke, Osijek ima zračnu luku, a tržište, pregovori… diktiraju dalje.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Pečuh, susjedni mađarski grad, inače 5. po veličini u Mađarskoj, veći od Osijeka, s oko 150.000 stanovnika. Tamošnja zračna luka Pecs Pogany ima međunarodni karakter, ali od ’03. do ’17. godine, uglavnom se ‘vrtio’ od oko 2.000 do 7.000 putnika godišnje. Dostupni internetski servisi ne otkrivaju niti jednu liniju koja vodi do Pečuha. Aerodromska statistika, dostupna ‘na netu’. kazuje kako je u zadnjih 30 dana iz 5. mađarskog grada poletjelo 20, sletjelo 19 aviona.. i to je to! Putnici iz Pečuha i okolnih mađarskih mjesta putuju iz Budimpešte, udaljene oko 200-tinjak kilometara. Ništa drugačije nije po srijedi ni kada govorimo o Szegedu. Ne nalazimo podatke o letovima iz 4. grada Mađarske.

U Slovačkoj se brojem stanovnika s Osijekom mogu mjeriti Prešov i Nitra, Žilina eventualno… To su 3.,4. i 5. grad u Slovačkoj, ali manji od Osijeka. Bez namjere za ‘herezom’, ali prva dva grada imaju aerodrome ‘čepinskog tipa’, dok tek iz Žiline ima nešto domaćih letova, ali ponosno kazuju kako se možete od njih povezati s bilo kojim gradom u Europi, avio-taxijem.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

U Češkoj su 4., 5. i 6. grad redom Plzen sa 180.000 stanovnika, Liberec sa 107.000 i Olomouc s oko 101.000. Međunarodne aerodrome imaju ona tri grada ispred, Prag, Brno i Ostrava, gradovi od oko 300.000 stanovnika do 1.300.000. Liberec ima karakter međunarodne zračne luke, no… tu priča, prema nama dostupnim podatcima, završava. Prometni su, čini se, koliko i željeznička postaja u ‘westernima’.

Slovenija je odveć mala za slične usporedbe, ondje je Maribor drugi grad u državi, a jednako velik kao i Osijek, a druge zapadne zemlje EU nećemo u ovoj priči uzimati u obzir.

Četvrti grad u Srbiji je Kragujevac, također s oko 150.000 stanovnika, poput Pečuha. Treći je Niš, blizu 200.000, drugi je Novi Sad, iznad 280.000. Od svih navedenih gradova samo Niš ima međunarodnu zračnu luku vrijednu spomena i koja zaista, uz Beograd ima niz međunarodnih linija, kojima prometuju nacionalna kompanija i dvije niskobudžetne. Taj grad je povezan sa spektrom odredišta na istoku, ali i Njemčakoj, u skandinavskim zemljama. Leti se na ‘morske destinacije’ familijarnije Srbiji, kao i u mjesta gdje je dosta ‘gastarbajtera’, ali valja razumjeti da je riječ o velikom gradu, mjestu koje pokriva jug Srbije, ali prihvaća putnike i okolnih zemalja.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, valja razumjeti i njihove asocijacije. Ali, na poziciji 4. grada, odnosno gradova veličine ili većih od Osijeka, nalaze se na oko 110.000 stanovnika redom Tuzla, Zenica, Bijeljina, Mostar… I Tuzla tu ‘tuče konkurenciju’, jer – bez nekih izvora i zaključaka stručnjaka, već čistom logikom, niskobužetne aviokompanije imaju računicu. Putnika je napretek, jako puno ‘gastarbajetra’, a koje su tarife tamošnje zračne luke i koja je još ekonomska računica kompanija izvan EU, možemo samo pretpostaviti. Tako su letovi odlično usmjereni prema njemačkim čvorištima. Plus, Tuzla je ‘hub’ za Wizz Air na ovom području.

Foto: Grad Osijek (arhiva, ilustracija)