Kupanje na bajeru na Jugu 2 do daljnjeg zabranjeno!
2 min read– Dana 18. kolovoza 2023. godine djelatnici Službe za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije izvršili su uzorkovanje vode za kupanje na Bajeru Jug II – javio je Zavod, a prenio informaciju i Grad Osijek, dodajući…
– Vizualnim pregledom kupališta utvrđena je mogućnost prisutnosti cijanobakterija te je izdana preporuka Nastavnog zavoda da se izbjegava kupanje koja je i objavljena na web stranicama Grada Osijeka.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Dodatna ispitivanja su potvrdila povećanu brojnost cijanobakterija, stoga obavještavamo građane da se za lokaciju Bajer Jug 2 izdaje zabrana kupanja.
– Djelatnici Službe za zdravstvenu ekologiju NZJZ OBŽ će nastaviti praćenje kakvoće vode za kupanje na navedenoj lokaciji – zaključuje se u priopćenju.
Inače, kako stoji na Wikipediji, cijanobakterije su ‘zaslužne’ za ‘cvjetanje vode’, ali mogu biti i opasne.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Cijanobakterije su sveprisutne (nalazimo ih u moru, tlu, na vlažnim površinama, kori drveta; te u ekstremnim uvjetima: iznimno hladnom ili vrućem okolišu). U vodama koje su bogate organskim tvarima (manjim jezerima, barama) stvaraju guste prevlake što nazivamo cvjetanjem vode – stoji među ostalim na Wikipediji, kao i ovo…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Cvjetanje vode se događa u vodama koje su zagađene raznim organskim tvarima. Tijekom svog razmnožavanja, cijanobakterije troše puno kisika, a kada ga nestane dolazi do njihovog odumiranja i otpuštanja raznih otrova. Kada odumre velik broj cijanobakterija, otpušta se velika količina otrova te može doći i do pomora lokalnog živog svijeta (riba, drugih životinja i biljaka).
Foto: Grad Osijek (arhiva, ilustracija) & Pixabay (ilustracija)