Zrak u Osijeku u 14 sati: I dalje prihvatljivo i loše, od postaje do postaje…

Rezultat kvalitete zraka u Osijeku u ovom trenutku ponajviše je uvjetovana izdimljavanjem požarišta plastike u Brijestu, stoga se sukladno promjenama smjera vjetra mijenja i kvaliteta. Pojednostavljeno, što god pročitali ovdje ili bilo gdje drugdje, ne mora važiti za 5 minuta ili sat vremena. Sve aktualno možete naći na priloženom linku…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Kvaliteta zraka u 14 sati 7.10.’23., na dva mjerna mjesta, je – prihvatljiva na Osijek 1 i loša na Osijek 2. To znači da je u ovom trenutku u centru bolje nego primjerice u Donjem gradu, pojednostavljeno. No, uz mjerna mjesta valja gledati širu sliku i područje koje obuhvaćaju. Jer, jedno je mjerno mjesto u Hadrijanovoj, drugo u Donjem gradu.
Kvaliteta zraka na stacionarnim mjernim postajama 7.10.2023. u 14h
Osijek 1 (raskrižje ulice kneza Trpimira i Europske avenije)
- indeks kvalitete zraka: PRIHVATLJIVO
PM10 (grube lebdeće čestice manje od 10 mikrometra) – 35,67 µ/m3 PRIHVATLJIVO
Osijek 2 (Donji Grad, kod Osnovne škole Lj.Gaja)
- indeks kvalitete zraka: LOŠE
PM2.5 (fine lebdeće čestice manje od 2.5 mikrometra) – 38,48 µ/m3 LOŠE
PM10 (grube lebdeće čestiće manje od 10 mikrometra) – 53,26 µ/m3 LOŠE
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Stanje uvijek možete vidjeti na ovoj poveznici OVDJE i klikovima na mjerne postaje uspoređivati, iščitavati. Klikom na detaljniji sastav onečišćenja, moguće je vidjeti i što sadržavaju u izvješću navedene čestice.
Uglavnom, Osijek 1 kaže da je kvaliteta zraka prihvatljiva, a Osijek 2 da je loša. I jedno i drugo mjerno mjesto očitavaju povećanu prisutnost PM10 i PM2,5 čestica. Pojašnjenje ovih čestica je ovako, ali ne znači da upravo to sadržavaju i aktualne čestice…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– PM10 ili ‘grube čestice’ su one koje imaju promjer manji od 10 mikrometara (μm), primjerice prašina ili pelud. Mogu sadržavati željezo, aluminij i silikate, a nastaju primarno zbog loženja na kruta goriva te ispušnih plinova automobila i industrije. PM2,5 ili ‘fine čestice’ su opasnije jer su manje. Nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi, grijanje na drva ili ugljen…), a mogu sadržavati sulfat, nitrat, amonijak, organski i elementarni ugljika, teške metale (olov, mangan, bakra, kadmij, cink, nikl, vanadij i krom).
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)