Kako to zapravo točno izgleda ostavljanje ‘bakše’ preko kartice…
Od 1. siječnja ‘bakšu’ možete u kafiću ostaviti preko kartice. Da, ako se kafić za to pripremio. O.K., češće je to u restoranima, ali bit će raspoloživo i u frizerskim salonima, svim sulužnim djelatnostima… Naime, do sada je to bilo nemoguće. Možete platiti karticom, ali ako se uveća račun za ‘bakšu’, ona će ionako završiti kao prihod, sukladno čemu će biti i predmet oporezivanja. I onda konobar od toga, ako mu je gazda i mogao odvojiti takav dio, ne bi imao cjelovitu korist. A kako to sada izgleda u praksi, kako se ostavlja napojnica na POS uređaju, i kada će to posvuda biti moguće, za HRT je, ali i N1 Televiziju ranije, govorila predsjednica Udruženja ugostiteljskih djelatnosti HGK Jelena Tabak.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Naime, još nisu svi ugostitelji ažurirali svoje programe za rad, programe koji odvajaju ono što je za porez, a što nije. I da, da ne bi bilo previše neoporezivog, godišnje to po osobi ne može prijeći 3.360 eura.
– Vjerujem da će se do kraja siječnja svi postepeno uhodati – kazala je Tabak za HRT, a prije dva dana detaljno opisala i proces za N1 Televiziju, od trenutka kada stigne račun, do skidanja s vašeg… Prije plaćanja karticom valja napomenuti koji iznos napojnice želi dati…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Ako je, recimo, iznos računa 13,26 centi, tada će reći konobaru da račun zaokruži na 14 ili 15 eura ili koliko već želi ostaviti. Na POS uređaju upisat će se ukupni iznos s uključenim iznosom napojice, a razlika od iznosa samog računa do zaokruženog iznosa s napojnicom dodatno će biti provedena kroz blagajnu na već izdani račun. Na samom računu iznos napojnice neće se vidjeti, već samo na slipu koji dobijete, kako se konobar ne bi morao dvaput vraćati do gosta i gubiti vrijeme – kazala je predsjednica Udruženja ugostiteljskih djelatnosti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) Jelena Tabak za N1 Televiziju.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija) & Pixabay (ilustracija)