I vlast i oporba Osijeka, jednoglasno i pozicija i opozicija – ‘za’! Prihvaćena nagodba!
– Bubalo poslije mene, ja prije, Vrkić u dva mandata…, a ponajmanje Radić danas, nitko tu ništa nije mogao učiniti. Još je Radić uspio umanjiti štetu pomogavši da se dođe do nagodbe nakon pravomoćne presude… – govorio je gradski vijećnik Grada Osijeka i bivši gradonačelnik Anto Đapić za govornicom na 21. sjednici Gradskog vijeća na upit vijećnice Katarine Kruhonje o ‘meritumu’ cijele situacije oko nagodbe s tužiteljima nekoliko slavonskih gradova, tužiteljima Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG, da bi nakon samo jednog pitanja i jednog odgovora, nakon prethodnog iznošenja cijele situacije od strane gradonačelnika Osijeka Ivana Radića, i pozicija i opozicija, i vlast i oporba, glasali za nagodbu, s 26 glasova ‘za’ i niti jednim protiv.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Osijek će tako, poput Vukovara, Belog Manastira i drugih gradova okupljenih pod istom inicijativom otprije 23 godine, platiti svoj dio presude, odnosno nagodbe, ali je važno reći, kazao je gradonačečlnik Osijeka Ivan Radić, da niti jedan cent neće biti povećana naknada, porez, niti jedan cent neće rasti ništa što bi građane omalilo zbog ovog ‘relikta prošlosti’, zbog dva desetljeća stare inicijative i ‘ideje o zajedničkom gospodarenju otpadom’.
Grad Osijek je tako pred svoje Vijeće stavio Prijedlog rješenja o zaključenju izvansudske nagodbe o međusobnim pravima i obvezama između Grada Osijeka i trgovačkih društava Saubermacher Dienstleistungs AG, Republika Austrija, Strabag AG, Republika Austrija i Z.I.P.O.S. d.o.o. Zagreb.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Podsjetimo, gradovi Osijek, Vinkovci, Vukovar, Županja i Beli Manastir su prije skoro 20 godina zaključili Sporazum o osnivanju Javne ustanove za zbrinjavanje komunalnog otpada na području istočne Slavonije, u svrhu izgradnje pogona regionalnog odlagališta otpada istočne Slavonije, a razmjerno broju stanovnika pojedinog grada osnivača, što je značilo – Osijek 43,30 %, Vinkovci 23,3 %, Vukovar 16,1 %, Županja 10,35 % i Beli Manastir 6,95 %. ZOIS je s trgovačkim društvima Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG zaključio Ugovor o izgradnji i pogonu regionalnog odlagališta. Ugovoreni posao nije izvršen te je Upravno vijeće ZOIS-a ’09. donijelo odluku o raskidu koncesijskog ugovora. Nakon raskida navedenog ugovora, uslijedili su sudski postupci po tužbama trgovačkih društava Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG te povezanog društva Z.I.P.O.S., protiv gradova osnivača. Sud je presudio njima u korist i Grad Osijek je išao ‘čupati vruće kestenje iz vatre’…
– Sudski sporovi su trajali za svih gradonačelnika, moji prethodnici su podizali kaznene prijave, a koje, koliko znam, nisu rezultirale kaznenim progonom. Bilo je isto i s drugim gradovima. Došla je presuda po kojoj moramo platiti 9 milijuna eura. Nemamo veze s događajima otprije 20-ak godina, ali to moramo platiti. Nemamo druge. Pa ipak, pametnim vođenjem financija, povlačenjem sredstava EU, ostvarili smo proračunski suficit, osigurali smo sredstva iz kojih ćemo platiti ovo. Zapalo me da platim najveću presudu na štetu Grada ikada. Ali, poručujem građanima – neće rasti cijena niti jedne usluge, niti će rasti porez. Ovo smo naslijedili, volio bih da nije tako… – kazao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, kazavši kako postoji politička odgovornost osoba u politici otprije 20-ak godina, ali od kojih pojedini više nisu politički aktivni, čak ni neke stranke od onih koje su bile na vlasti.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Osijek je odlukom danas izbjegao ovrhu, kamatu, brojne troškove… Nagodbom je ovaj ‘penal’ smanjen, a građani, naglašava gradonačelnik, to neće osjetiti. Dodaje i da je svo ovo vrijeme bio ‘s grčem’, čuvao sredstva na računu uslijed eventualne nepovoljne odluke suda, a da je o svemu razgovarao s premijerom, tražio rješenje… Ostalo je za platiti 3,6 milijuna eura.
– Kada gledam taj iznos, s tim se moglo izgraditi dva vrtića – zaključio je Radić.
– Taj ugovor, taj ‘tender’ je osmišljen u kojem su se mogli snaći samo vrhunski pravnici. Brojni gradovi su bili upleteni u to. A Osijek je imao i ima sjajnu firmu koja se bavi zbrinjavanjem otpada. Nije bilo potrebe za tim… – počeo je Đapić govoriti medijima, kao jedini, dodaje predstavnik danas, koji je i u ono vrijeme bio politički prisutan, dodajući kako je taj sporazum osmišljen da Osijek plaća ‘penale’ i ako ne ispuni koncesionaru dovoljnu količinu otpada.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Mi smo svi pokušavali to osporiti, ali to je bilo značajno otežano, jer je ‘tenderom’ predviđena nadležnost međunarodne arbitraže, a vi znate da u ono vrijeme naše tvrtke nisu dobile niti jednu – nizao je Đapić, nazivajući ovo posljednjim ‘reliktom doba kolonijalnog odnosa austrijskih tvrtki prema Hrvatskoj’.
Foto: Grad Osijek (screenshot)