Ovo su projekti u Osijeku do ’27. godine! Mijenja se ‘gradska razglednica’! Potpuno novi grad, novi sadržaji…
Iako je to već u javnom prostoru bilo izgovoreno, sam gradonačelnik Osijeka Ivan Radić naveo gradske planove sa sredstvima ITU fonda, a gdje je Osijeku za trogodišnje razdoblje pripalo oko 55 milijuna eura, na 21. sjednici Gradskog vijeća Grada Osijeka prije nekoliko dana usvojen je prijedlog Odluke o donošenju Strategije razvoja Urbane aglomeracije Osijek do 2027. godine, iz koje su razvidne sve investicije, kao i njihova faza provedbe. Sukladno najavi gradonačelnika Osijeka, Grad Osijek usvojio je ambiciozan plan, ali za kojeg ima uporište i sredstva, sukladno čemu bi se neke stvari mogle značajnije izmijeniti u ‘gradskoj razglednici’. Da, tu su zgrada HNK, konkatedrala, parkovi, Trg Ante Starčevića, vodeni tramvaj…
Razumijevanja radi, strategija je strategija. Bez nje je teško krenuti u realizaciju. Mora se znati što je planirano, u kojoj je fazi, ali ne očekujte da svi projekti krenu istog trenutka i budu dovršeni za dan-dva. Za neke od projekata se čekaju dozvole, za neke prijave, za neke se izrađuje dokumentacija, a gdjegod je već i krenulo. Uglavnom stragegija se tiče sljedeće tri godine. Izdvojili smo najzanimljivije, neovisno o nositeljima među gradskim sastavnicama…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Izgradnja objekta Centralne kuhinje je jedan od projekata. Bit će to kuhinja za potrebe priprema obroka za djecu vrtića (4.000), škola (7.500), amaterskih sportskih klubova (200) i socijalno ugrožene stanovnike (100). Prijedlog je prenamjena postojećeg objekta na Pampasu (skladišno/servisni objekt) ili izgradnja novog objekta (na ovoj ili novoj lokaciji). Započela je izrada projektno-tehničke dokumentacije, a trajanje tog projekta je strategijom zamišljeno do ’26. godine. Započela je izrada projekte dokumentacije i za projekt – Rekonstrukcija tržnice u Gradskoj četvrti Retfala i prenamjena u multifunkcionalni prostor za potrebe društvenih i kulturnih događanja. Kada je o školi riječ, tu je i projekt nabave električnog školskog autobusa. Cilj projekta je osigurati siguran i ekološki prihvatljiviji prijevoz školske djece. Znate da se svakako radi na tramvaju u Osijeku. čekamo i niskopodne…
Tu je svakako i OLT, što je projekt koji je djelomično spreman za provedbu (projektno-tehnička dokumentacija je u visokoj fazi izrade, imovinsko pravni odnosi su riješeni) otkako je Grad Osijek prenio vlasnička prava zemljišta na Osječko-baranjsku županiju. A dobro je poznato koji su ondje planirani sadržaji, sve u sastavu izgradnje Sportskog inkubatora/centra kompetencija.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Pred nama je i projekt Uređenje obrambenog prostora osječke Tvrđe. Cilj projekta je doprinijeti afirmaciji povijesnog identiteta Tvrđe kao grada tvrđave s unutarnjim pravilnim rasterom ulica, četirima ulaznim vratima te složenim zrakastim sistemom velikih obodnih utvrda te oživiti prostor oko Tvrđe, integrirati ga planiranim sadržajima i namjenama u gradski život. Projekt je djelomično spreman za provedbu, navodi se u strategiji (izrada projektno-tehničke dokumentacije je u tijeku, imovinsko-pravni odnosi su riješeni). Kada, Do 2027. godine, planirano je. Kao i Rekonstrukcija i prenamjena Donje oružarnice u muzej, čega je nositelj osječki Muzej Slavonije. A tu je i Uređenje zapadnog pojasa Tvrđe, Rekonstrukcija zgrade VIII. Bastiona s vodotornjem, Rekonstrukcija zgrade i dvorišta novog samostana sv. Križa, Bosendorferova 2…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD FOTOGRAFIJA–
A onda, strategija predviđa i Rekonstrukciju zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, odnosno uređenje i opremanje “Male scene” rekonstrukcijom interijera, a kazalište će dobiti i klimu, biti energetski obnovljeno dok slijedi i uređenje fasade i krovišta. Stoji i da je projekt u potpunosti spreman za provedbu, imovinsko-pravni odnosi su riješeni, projektno-tehnička dokumentacija je spremna, ali će biti potrebno zanoviti dio dokumentacije.
Gradska knjižnica Osijek projekt je za do 2027. godine, strategijom se kaže kako je spreman za prijavu. Cilj je izgraditi primjeren objekt za Gradsku knjižnicu Osijek, što će biti nužno u skoroj budućnosti nakon razdvajanja i preseljenja Sveučilišne knjižnice u Kampus. Organizacija narodne knjižnice zakonska je obveza svake JLS. Sadašnja zgrada Gradske i Sveučilišne knjižnice Osijek (GISKO) nema dovoljno prostora i rasporedom ne zadovoljava uvjete za daljnji razvoj knjižnice, a također je u dosta lošem stanju te postoji potreba za novom suvremenom zgradom koja bi odgovorila svim zahtjevima korisnika i rezultirala odvajanjem gradske od sveučilišne knjižnice.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Vrlo značajna stvar u ovoj strategiji je i Revitalizacija Konkatedrale sv. Petra i Pavla, jednog od najprepoznatljivijih simbola i neizostavni dio turističke ponude Grada Osijeka. Obnovom i turističkom valorizacijom ove vrijedne sakralne baštine želi se doprinijeti lokalnom i regionalnom gospodarskom razvoju (povećanje broja posjetitelja, zapošljavanja i turističkih izdataka). Projekt je u potpunosti spreman za provedbu, riješeni su svi imovinskopravni odnosi, kao i projektno tehnička dokumentacija, stoji u strategiji.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD FOTOGRAFIJA–
Čeka nas i rekonstrukcija postojećih kazamata Krunske utvrde, Barutane i uređenje otvorenog prostora. Prostor je namijenjen programima u kulturi (udrugama, izložbama, organizacijama seminara i sl), uključujući i vanjski prostor, na kojem je moguć smještaj privremenih objekata (šatora) za potrebe manifestacija, kao i organiziranje privremenog kampirališta za smještaj posjetioca festivala i događanja. Moguće izuzimanje Barutane (sanitarni čvor, grijanje, uređenje).
Slijede i Rekonstrukcija postojeće i izgradnja nove zgrade Muzeja likovnih umjetnosti, Rekonstrukcija kompleksa Gradski vrt, što uključuje rekonstrukciju Perivoja Gradski vrt i uređenje otvorenih sportskih terena u prostoru Gradskog vrta. Na mjestu današnjeg pomoćnog nogometnog terena a bivšeg moto-spedway terena planira se rekonstrukcija Perivoja Gradski vrt, koji se ovdje nalazio u 18. stoljeću, a po čemu je i nazvan današnji sportski kompleks. Ukupna površina parka protezala bi se na površini od oko 40.000 m2. Prilagodbom postojećih terena stadiona Gradski vrt za potrebe atletskog natjecanja stvorili bi se preduvjeti za dodatne sportsko – rekreativne sadržaje čime bi se omogućilo održavanje sportskih domaćih i međunarodnih natjecanja i drugih društvenih događaja. Nadalje, sljedeći projekt u Gradskom vrtu predviđa nastavak uređenja parkovnog sportsko-rekreacijskog kompleksa Gradski vrt. Previđena je izgradnja objekta površine 4.700 m2 koji bi obuhvaćao sklop sa 4 bazenske školjke (olimpijski bazen 50x25m sa gledalištem kapaciteta 460 mjesta, dva manja prateća bazena te „endless pool“ i pratećim sadržajima (terasa-sunčalište, uprava, strojarnica, garderobe, sanitarije, fitness).
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD FOTOGRAFIJA–
A uz Gradski vrt, tu je i Zrinjevac. Provedba projekta obuhvaća potpunu energetsku obnovu zgrade javnog sektora (ŠD Zrinjevac) radi povećanja energetske učinkovitosti uključujući izradu stanice za sustav javnih bicikala, djelomično obnove zelene površine na čestici zgrade, uređenje dostupne javne površine koja uključuje javno dostupno parkiralište preobrazbom istog u zeleno parkiralište i uređenje postojeće zapuštene zelene površine koja se sastoji od uređenja travnjaka i sadnje visokog i niskog raslinja.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Naravno, ne sumnjajte, strategija je predvidjela i Kopiku. Projekt je podijeljen u dvije (II) faze – u I. je obnovljen olimpijski bazen i mješoviti bazen dubine 2,40 te su dodani i neki novi sadržaji.U II. fazi projekta potrebno je učiniti isto s preostala 2 bazena uz dodavanje zasebnog bazena za neplivače planirane dubine 0,80 m – 1,20 m i minimalne dimenzije 8,00 m x 12,50 m: veliki rekreacijski bazen na mjestu školjke postojećeg velikog rekreacijskog bazena površine 1962,00 m2 i dubine 1,35 m, uz sunčalište kao sigurnosnu barijeru minimalne širine 4,00 m između rekreacijskog bazena i bazena za neplivače te zadržavajući postojeći tobogan uz obnovu / zamjenu dijela elemenata. Projekt je spreman, čeka se ‘lova’.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD FOTOGRAFIJA–
Sve je spremno i za drugu fazu Gospodarskog centra. Izgrađena je glavna zgrada, ali Gospodarski centar činit će više objekata različitih namjena, koji će imati ukupnu površinu od oko 75.700 m2 bruto građevinske površine zgrada te 35.000 m2 vanjskog otvorenog izložbenog prostora.
Kada je riječ o nastavku projekta Centra za posjetitelje, slijedi projekt Restitucija zgrade Male vojarne, zgrada Malog Hornwerka, barokne zgrade (trenutno građevinski potpuno devastirana i izložena u potpunosti atmosferilijama, u krajnjoj fazi raspadanja onoga što je od nje ostalo) čija je obnova i revitalizacija vrlo važna kako bi cijeli kompleks Centra za posjetitelje istočno od Tvrđe bio zaokružena cjelina u funkciji razvoja turizma OBŽ. To još nije spremno za provedbu, ali…
A pazite sada ovo – Električni vodeni tramvaj. Vezano uz projekt Uređenja desne obale rijeke Drave i izgradnju komunalnog pristaništa Donji grad, u rujnu 2019. izrađeno je koncepcijsko rješenje plovnog puta dugog gotovo osam riječnih kilometara. Koncepcijskim rješenjem utvrđeno je tehničko rješenje sa svim priključcima na infrastrukturu, predložena je faznost izgradnje stanica vodenog tramvaja i pratećih sadržaja, opisan je način rada, voznog reda i naplate te prijedlog broda (vodenog tramvaja) s procjenom troškova realizacije projekta koji se svojim sadržajem uklapa u sveobuhvatno rješenje osječke Tvrđe, ali i drugih urbanih sadržaja uz lijevu i desnu obalu rijeke Drave, kako postojećih, tako i budućih. Projekt je u fazi pripreme.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD FOTOGRAFIJA–
Strategija uključuje i projekt Rekonstrukcija Tržnice, zatim Uređenje središta grada Osijeka, a gdje će zatvaranje Županijske ulice od Ulice Hrvatske Republike do Trga pape I. Pavla II. biti pretvoreno u pješačku zonu. Slijedi potom uređenje Trga pape Ivana Pavla II. te Trga A. Starčevića – uređenje javnih površina i hortikulture, pješačke i biciklističke površine, postavljanje dječjih igrališta. Projekt je u fazi pripreme, izrada projektno-tehničke dokumentacije je prijavljena kao projektna aktivnost na natječaj u okviru programa HORIZON te su poduzete aktivnosti na pripremi. Napokon, imamo i projekt Otvorena garaža Hornwerk.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– U ovom trenutku su 84 projekta u tijeku u Osijeku, ukupne vrijednosti oko 350 milijuna eura, a ova sredstva više su nego željena, jer s njima kreću novi brojni projekti unapređenja života građanki i građana Osijeka. Mi kroz projekte EU mijenjamo vizuru, rješavamo probleme i teškoće koji su postojani desetljećima. Racionalnim planiranje i povlačenjem sredstava na taj način smo omogućili da ukidanjem prireza i ne uvođenjem drugih davanja plaće Osječankama i Osječanima rastu najviše u državi – kazao je Radić nakon primanja sporazuma za ITU sredstva, u Šibeniku prošle godine.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)