Vatrogasci će dežurati na lijevoj obali! Zapovjednik Ivković se plaši roštiljanja u šumama oko Osijeka…
Posljednjih nekoliko dana gorjelo je na više mjesta u Osijeku, od šume između pješačkog mosta i ZOO vrta, šume kod Lidla u Retfali, do Josipovca, Sarvaša… U Gradu Osijeku Odlukom o komunalnom redu zabranjeno je paljenje vatre na otvorenom cijele godine, a ovi su požari, govorio je za OsijekExpress.com zapovjednik Javne postrojbe Grada Osijeka Goran Ivković, nastajali ‘točkasto’, na više lokacija, zacijelo, govori zapovjednik, paljenjem suhe trave, korova, otkosa. Pred nama je 1. svibnja, vrijeme roštiljanja, vatre na otvorenom. Ivković kaže da su vatrogasci spremni, ali i govori kako treba osigurati vatru, ne bodreći istodobno ideju o paljenju.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Imamo informacije da Unikom obavlja otkos trave na lijevoj obali trave ususret proslavi i obilježavanju Praznika rada, tako da postoji mogućnost da će ondje biti suhe trave. Molim građane, ukoliko bude roštiljanja, da obrate pozornost kako ne bi došlo do požara. Iako ćemo mi imati pojačana dežursta i ne bi trebalo biti većih problema što se tiče proslave 1. svibnja – rekao je Ivković jučer i za Radio Osijek, referirajući se potom na dvije lokacije…
– Što se tiče organizirane proslave na lijevoj obali, kod katakombi, tu neće biti problema, tu dežuraju vatrogasci. Problem može biti prostor uz bent prema Višnjevcu. Tamo vrlo često imamo neorganizirano paljenje vatre, roštiljanje u područjima šuma. Paljenje je svim regulativama i zakonima zabranjeno ondje, ali naravno da se to događa i da ondje i u šumama imamo nekoliko intervencija godišnje. Ako se to već radi, apeliram da se učine dodatne mjere opreza, ložište ogradi ciglama, a nakon završetka roštiljanja da se vatra i žar ugase do kraja da ne bi došlo do ponovnog zapaljenja i širenja – zaključio je Ivković.
Razumijevanja radi, dan ranije Ivković je za OsijekExpress.com bio vrlo precizan…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Zaista bih molio ljude da shvate da je na snazi zabrana paljenja vatre na otvorenom, s razlogom. Jer, na ovim visokim temperaturama, uz suhu travu, požar jako brzo krene i izmakne kontroli – kazao je Ivković, nastavljajući… – a u Osijeku je zabrana na snazi cijele godine. Znači nema paljenja u dvorištima, na otvorenom, ništa… – dodao je, kazavši da se ostale dostupne zakonske odredbe odnose na poljoprivredna zemljišta, ali da je Grad Osijek jasno zabranio paljenje…
Zabrana inače traje do 30. rujna ili po odluci jedinice lokalne samouprave. Svaki grad i općina to mogu procijeniti za sebe. – Zabranjuje se spaljivanje biljnih otpadaka i korova na poljoprivrednom zemljištu od 1. svibnja do 31. listopada tekuće godine… – stoji među ostalim kada su u pitanju velike poljoprivredne površine, ali Grad Osijek zabranjuje paljenje cijele godine.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Štoviše, svakojutarnje izvješće Županijskog centra 112 Osječko-baranjske županije, kao i priopćenja policije iz svih slavonskih mjesta, svjedoče brojnim požarima koji nastaju upravo onako kako je zabranjeno paljenje. Naime, paljenjem na njivama stvara se vatreni obruč, strada veliki broj divlji životinja i ptica, srna zečeva, lisica, fazana…, a nije rijedak slučaj da izgori i osoba koja pali njivu ili zadobije teške i po život opasne opekotine.
Kod paljenja biljnih ostataka razvija se velika temperatura 460 do 500 stupnjeva. To uništava plodonosni sloj zemljišta i ubija korisne mikroorganizme. Poslije paljenja, plodonosni sloj tla biva prekriven pepelom. Vatra na njivama može se proširiti u blizinu šume i izazvati šumski požar. Paljenje na poljima i njivama nema ni jednu korisnu svrhu i višestruko je štetno, Dim koji se nadvija nad putovima i prometnicama ugrožava sigurnost odvijanja prometa…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Za osobe koje izazovu požar slijede novčane kazne. Novčanom kaznom u iznosu od 1.990,00 do 19.900,00 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Iz nehaja, od 260,00 do 1.990,00 eura.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)