Kako Anušić i Vlada misle demotivirati mlade od priziva savjesti i civilnog služenja vojnog roka!?

Pitanje iz naslova postavili su iz N1 Televizije i potražili odgovor, a nakon što je ministar obrane i bivši župan osječko-baranjski najavio kako će ponovno obvezno služenje vojnog roka krenuti od 1. siječnja ’25. godine, ne odmah u punom kapacitetu, kao i da će Vlada motivirati mlade za služenje, odnosno demotivirati posezanje za ustavnom mogućnošću priziva savjesti i civilnog služenja vojnog roka, zbog koje je, zapravo, vojni rok i ‘zamrznut’ prije 15-16 godina, odnosno zbog prevelikog broja priziva savjesti.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Naime, kako je pravo zajamčeno, kako je i ustavna stručnjakinja s Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić za N1 Televiziju rekla da država protiv eventualnog masovnog priziva savjesti ne može ništa, pretpostavka je pala financijsko motiviranje, ali N1 nalazi i drugu mogućnost, odnosno način demotivacije…
Naknada za ročnike koji sada dragovoljno odlaze na obuku iznosi 900 eura, što bi značilo da mladi, uz stan i hranu, nakon srednje škole u tri mjeseca mogu ‘zaraditi’ 2.700 eura. No vojni analitičar Marijan Ogorec dodaje još jednu mogućnost, a koja se ‘skrila’ kroz krivo tumačenje civilnog služenja… – Kod nas se u startu priziv savjesti pogrešno shvaćao. Priziv savjesti znači da iz vjerskih ili moralnih razloga ne želite uzeti oružje u ruke, ali ne znači da zbog toga ne morate služiti vojni rok – govori i nastavlja…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– U vojsci postoji cijeli niz aktivnosti koje se mogu obaviti bez korištenja oružja – rekao je Ogorec za N1 Televiziju, pojašnjavajući da bi se sve s prizivom savjesti moglo uvježbavati za neke borbene radnje za koje ne treba oružje, a kojima se spašavaju ljudski životi, što bi mogli biti bolničari ili inženjerci na razminiranju. Ogorec vjeruje da će se u tom smjeru razmišljati, a da opcija mogu biti i staž i neke druge beneficije za one koji služe regularan vojni rok.
Foto: OBŽ (screenshot)