Nema straha! Čepinska uljara: Potražnja je veća, ali nema potrebe za panikom!

Ukrajina je poprištem ruske invazije i teških ratnih razaranja. A riječ je o zemlji kojoj se pripisuje visoka poljoprivredna proizvodnja, kako žitarica, tako i suncokreta, posredno brašna i ulja. Mediji s cijelog globusa danima nižu fotografije ispunjenih trgovačkih kolica na blagajnama, napose u Njemačkoj, a gdje brojni kupci gomilaju zalihe.
Da se ne bi trend nužno prenio i kod nas, a u uvjetima gdje su Slavonija i Hrvatska uvijek bili veliki proizvođači hrane, kontaktirali smo nama najbližu Tvornicu ulja u Čepinu, čiji su proizvodi poslovično sastavnica svake slavonske i hrvatske kuhinje. Služba za odnose s javnošću odgovara kako nema mjesta i potrebe širenju panike…
Naime…
Bila to ratna opasnost ili inflacija i povećanje cijena, mnogi u Njemačkoj su pomislili: vreća brašna ili kanister ulja uvijek dobro dođu – piše DW, dočim i hrvatski mediji izvještavaju o povećanoj potrošnji hrvatskih građana u trgovinama diljem zemlje, unatoč poskupljenjima, a što se pripisuje potrebi stvaranja zaliha u strahu od nestašica i podizanja cijena.
Ukrajina stoji iza 51% količine suncokretovog ulja na svijetu, što ju čini za Njemačku jednom od najvažnijih izvoznica, niže DW nadalje, dodajući kako ljudi, praktički ‘domino efektom’, čim vide jednog od kupaca s punim kolicima nekog proizvoda, dodaju i sami nekoliko paketa. Pa ipak, kako nadalje navodi DW, vele mjerodavni da nema straha od nestašica, makar ne može ni tamošnji ministar zanijekati moguće povećanje cijena.
Pa ipak, kada su domaće prilike u pitanju, a nastavno na medijske pretpostavke i inozemne informacije o mogućim nestašicama jestivog ulja na europskom tržištu, uvjetovano ratnim zbivanjima na području Ukrajine, iz Tvornice ulja Čepin za OsijekExpress.com odgovaraju da razloga za zabrinutost u nas nema.
– Tvornica ulja Čepin najveći je hrvatski prerađivač suncokreta s godišnjim kapacitetom prerade 150.000 uljarica i proizvodnjom od 32 milijuna litara rafiniranih ulja godišnje. Raspolažemo s dovoljnom količinom ulja kako bi podmirili sve ugovorene i planirane isporuke u razdoblju do nove žetve suncokreta, koja počinje u kolovozu – odgovorili su iz Žito grupe, vlasnika Tvornice ulja Čepin, dodajući…
– Tvornica ulja Čepin, kao i inače, preferira prodaju kupcima u Republici Hrvatskoj ukoliko za to postoji interes te su komercijalni uvjeti jednaki kao i za kupce iz izvoza. Potražnja je evidentno veća, no smatramo da nema potrebe za širenjem panike – zaključuju iz Žito grupe za OsijekExpress.com.
Foto: Pixabay (ilustracija)