Svinje kod pojedinih na klanje do kraja ovog mjeseca, a onda bez uzgoja u tim objektima 12 mjeseci…
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković u srijedu je govorila o novim uvedenim naredbama za suzbijanje afričke svinjske kuge. Ponovila da je da je riječ o bolesti s gotovo 100-postotnom smrtnošću svinja. A da je posebnost i ‘problem’ u nas što je glavnina svinjogojske proizvodnje koncentrirana u dvije županije, VSŽ i OBŽ.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
A nova naredba o mjerama kontrole propisuje da je držanje svinja u zonama ograničenja, dakle VSŽ, nakon 31. listopada dozvoljeno isključivo u objektima kategorije 3 i 4, a u objektima nižih kategorija one se moraju dati na klanje te u tim objektima nije dozvoljeno držanje svinja najmanje 12 mjeseci.
Nadalje, na područjima visokog rizika, odnosno u OBŽ i BPŽ, svinje iz objekata koji su kategorizirani s 0,1 i 2 moraju biti upućene na klanje do 30. studenoga. Pritom se objektima koji udovoljavaju uvjete za kategoriju 3 i 4 te uvjete biosigurnosti dozvoljava rekategorizacija do 31. listopada, jer se nakon tog datuma držanje svinja i u tim županijama dozvoljava samo u objektima kategorije 3 i 4.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Ministrica dodaje da kuga stagnira posljednjih 10-ak dana i valja vidjeti hoće li to biti trajno.
Foto: Pixabay (ilustracija)

