24. siječnja 2025.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Odlazi El Niño, dolazi La Niña, DHMZ predviđa vruće ljeto i još uvijek malo više kiše u lipnju…

Nadalje, DHMZ je objavio i prognozu za ljeto, dodajući kako je ista drugačija vrsta prognoze od prognoza s kojima se susrećemo svakodnevno, na kraće vremensko razdoblje.

– Očekuje se da će događaj El Niño 2023./2024., koji je doprinio naglom porastu globalnih temperatura i ekstremnih vremenskih prilika diljem svijeta, uskoro završiti – objavio je u priopćenju DHMZ, najavljujući povratak ove godine na uvjete La Niña, pozivajući se na predviđanja Svjetske meteorološke organizacije, dodajući i da u najnovijim prognozama stoji da je jednaka vjerojatnost neutralnih uvjeta ili prelaska na uvjete La Niña u razdoblju srpanj-kolovoz 2024, da je vjerojatnost za uvjete La Niña povećava se na 60 % u srpnju-rujnu te na 70 % u kolovozu-studenome. Što to znači?

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


La Niña, nastavljaju, predstavlja pad površinskih temperatura oceana, popraćen promjenama tropske atmosferske cirkulacije, točnije vjetrova, tlaka i količina kiše. Učinci se razlikuju po intenzitetu, trajanju, dobu godine kad dolazi do njihova razvoja i interakcijom s drugim klimatskim varijabilnostima. Na mnogim lokacijama, posebno u tropskim predjelima, učinci pojave La Niña na klimu suprotni su učincima koje ima El Niño, dodaje DHMZ i napominje… – Kraj događaja El Niño ne znači da će doći do stanke u dugoročnim promjenama klime, budući da će se naš planet nastaviti zagrijavati zbog stakleničkih plinova koji dovode do zadržavanja topline. Iznimno visoke površinske temperature mora nastavit će imati značajnu ulogu tijekom sljedećih mjeseci, navodi Ko Barrett, zamjenica glavne tajnice WMO-a. Sve ekstremnije vremenske prilike nastavit će se zbog dodatne topline i vlage u atmosferi. Inicijativa Rana upozorenja za sve (Early Warnings for All) stoga ostaje glavni prioritet WMO-a. Uvjeti La Niña općenito slijede nakon snažnih događaja El Niño, što je u skladu s nedavnim predviđanjima modela, iako je i dalje prisutna velika nesigurnost u pogledu njihove jačine ili njihova trajanja. Poznato je da je pouzdanost sezonskih modela prognoza u ovo doba godine relativno niska, što je poznato pod nazivom ‘proljetna prepreka predvidljivosti’ na sjevernoj Zemljinoj polutci – stoji, među ostalim, u priopćenju DHMZ-a.

Nadalje, DHMZ je objavio i prognozu za ljeto, dodajući kako je ista drugačija vrsta prognoze od prognoza s kojima se susrećemo svakodnevno, na kraće vremensko razdoblje.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Ne prognozira egzaktne vrijednosti, već odstupanja. – Prema dostupnom prognostičkom materijalu, ponajprije ECMWF-a (Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena) klimatološko ljeto 2024. (lipanj, srpanj i kolovoz) u Hrvatskoj će biti toplije od prosjeka (1991.-2020.), uz vrlo veliku vjerojatnost ostvarenja prognoze. Prognoza po mjesecima, u sva tri mjeseca, daje signal za pozitivno odstupanje srednje mjesečne temperature od prosjeka, moguće i jače izraženo, gotovo u cijeloj zemlji. Kod takvog signala može se zaključiti da se očekuje pozitivno odstupanje i minimalne i maksimalne temperature od prosjeka – navodi DHMZ i govori kakvo će biti stanje s oborinama…

– Prognoza količine oborine mnogo je složenija od prognoze temperature, osobito na sezonskoj skali, pa je i njezina pouzdanost manja. Prema dostupnom prognostičkom materijalu, ukupna sezonska količina oborine predviđa se uglavnom oko klimatološkog srednjaka ili manja od njega, uz umjerenu vjerojatnost ostvarenja prognoze. Manja količina oborine od prosjeka moguća je ponajprije na jugu Hrvatske. Signal za mjestimice više kiše od mjesečnog srednjaka postoji u lipnju, a s obzirom na pljuskoviti karakter oborine uobičajen u toplom dijelu godine te lokalne faktore (orografija, blizina mora) velika je vjerojatnost za nejednoliko raspoređenu oborinu. Ponegdje s pljuskom može pasti veća količina oborine – usporediva s tjednim, moguće i mjesečnim srednjakom, koji je u ljetnim mjesecima mjestimice u Dalmaciji relativno malen (npr. 20 do 30 mm), dok ponegdje oborine mogu i izostati u duljem vremenskom razdoblju (npr. nekoliko tjedana) – zaključuju.

Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)