21. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Prošlo je vrijeme remenja, prirubnica, ‘sajli’ i ‘šelni’: Što danas ‘rikava’ na cesti i popravlja li se ondje…

RevijaHAK donosi razgovor s jednim od HAK-ovih mehaničara koji svjedoči koliko se promijenila praksa u posljednjih 30 godina i zbog čega danas izlaze na teren, kako to obično završava...

Prošlo je vrijeme mijenjanja klinastog remenja na cesti, prirubnica na ‘fići’ uz rub ceste, dolijevanja vode u hladnjak, mijenjanja filtera goriva stegnutog dvjema ‘šelnama’, mijenjanja ‘sajli’ kvačila, gasa…, automobili su danas sofisticirane mašine, ‘elektronika i digitalija’, sukladno čemu su se promijeniti i kvarovi koji se događaju na cestama diljem zemlje i svijeta. RevijaHAK donosi razgovor s jednim od HAK-ovih mehaničara koji svjedoči koliko se promijenila praksa u posljednjih 30 godina i zbog čega danas izlaze na teren, kako to obično završava…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Naime, većina je tvrdnje da su se vozila prije manje kvarila, no neke su stvari dovedene do savršenstva i rijedak su slučaj kvara, ali kada nešto drugo ‘rikne’, najčešće nema pomoći uz rub ceste. Marin Morava, suradnik za tehničku podršku Službe tehničke pomoći Hrvatskog autokluba, podijelio je svoja iskustva za RevijuHAK, kazavši kako su današnja vozila puno kvalitetnija ako gledamo kroz probleme s kojima su se nekad susretala, da je autoindustrija na vrhuncu kvalitete zahvaljujući današnjim tehnologijama, ali…

– Danas smo nekadašnje probleme na sustavima za paljenje i ubrizgavanje riješili do savršenstva, više ne propuhujemo rasplinjače, ne mijenjamo nekad nam poznate ler dizne, nemamo probleme s ručnim ili automatskim čokom ili potrebe za čišćenjem rasplinjača – objašnjava Morava za RevijuHAK, dodajući kako se nekad redovno održavanje provodilo tromjesečno, ulje mijenjalo svakih 3.000 kilometara, a da je klinasto remenje pucalo i škripalo i prije sljedećeg servisa… 

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Napokon, svaka je kuća, koja drži do sebe, u garaži imala kanal. Ako već i vi ne znate, zna susjed, a garaža bez kanala bila je gradnja bez veze. A onda je došla elektronika…

– Danas rijetko čujemo da netko mijenja klipne prstenove motora i dijelove mehanike unutar motora. Ugrubo rečeno, danas su motori u samome mehaničkom smislu u većini slučajeva nepoderivi, ali novo vrijeme je donijelo neke nove dodatke na motorima, a njih uvijek dobro zapamtimo kad trebamo podmiriti račun u servisu – govori Morava, a RevijaHAK podsjeća na turbo punjač, EGR ventil, dizne kod dizela, visokotlačnu pumpu goriva, zamašnjak s dvije mase…

Dodaju i kako neispravnosti na  električnim vozilima nisu česte, ali se bilježe. Morava govori da se neka vrate u redovan rad kod manjih kvarova sama od sebe za 30-ak minuta… – Ima i slučajeva kod kojih se javlja potreba izlaska tehničara na teren, kako bi se vozilo ponovno resetiralo autodijagnostikom i kako bi se vozilu vratio pogon. No bilježe se i slučajevi kad nije moguć popravak na terenu, kad visokonaponska baterija bilježi grešku na nekom od baterijskih modula ili kad ispravljač izmjenične struje prestane raditi – dodaje tehničar HAK-a, a RevijaHAK nabraja najčešće intervencije danas…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


– U motornom prostoru sad, između ostaloga, postoji niz  novih dijelova – koji najčešće odrađuju posao za ekologiju – te je pristup do svih elemenata jako težak ili nemoguć bez skidanja dijelova koji pritom smetaju na putu da biste rukama mogli pristupiti tom problemu, pa već i to često povlači potrebu za radionicom i specijalnim alatom. HAK-ovci danas tako pri intervencijama po potrebi najčešće pružaju podršku kabelima (kao i nekad) te adekvatnom opremom za rješavanje problema prazne baterije, što je ostala najčešća intervencija na terenu. Osim toga, radi se dijagnostika kod vozila koja su se našla u tzv. prinudnom radu motora, radi procjene je li moguće dalje nastaviti vožnju do prvog servisa. Locira se problematičan dio na vozilu i analizira se je li ga moguće već na cesti vratiti u ispravno stanje. Primjerice, da je potrebno zakrpati oštećenu žicu ili vratiti crijevo turbopunjača na njegovo mjesto. Radi se i zamjena kotača te žarulje kratkog svjetla, doprema goriva ako je vozilo ostalo bez njega, ali i istakanje pogrešno utočenoga goriva ako je to moguće na određenome modelu vozila na terenu.

Foto: Pixabay (ilustracija)