Oružje i zakon: Koje su kategorije plinski pištolji, suzavci…, što se registrira, što prijavljuje…
5 min read‘Suzavac’, odnosno onaj takozvani ‘pepper spray’, vratio je prije koji dan državljanina Crne gore natrag u Srbiju iz koje je htio ući u Hrvatsku. Raspršivač s nadražujućom tvari, kako ga definira policija, definira se kao hladno oružje pogodno za nanošenje ozljeda, koje pripada oružju kategorije D, zbog čega ga je morao prijaviti. A kako nije, odbijen mu je ulazak u Hrvatsku, pisali smo prije koji dan, dok je čitava niska ranijih situacija, ne samo na granici, s plinskim pištoljima, zračnim puškama…, a gdje su rubriku kronike punile i pune vijesti o neprijavljenom oružju. ‘Bacili smo oko’ na mrežne stranice MUP-a, da vidimo kako što definira zakon i koja su ‘pravila igre’ oko posjedovanja, prijave…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Ovako stvari stoje… Zabranjeno oružje, al’ ono – zabranjeno, da ga ne smiješ ni zamišljati, a ne imati, oružje je pod kategorijom A. To su, piše MUP, eksplozivni vojni projektili i bacači, automatsko vatreno oružje, skriveno ili prikriveno oružje, streljivo s pancirnim, eksplozivnim ili zapaljivim projektilima te projektili za takvo streljivo, streljivo za pištolje i revolvere koje ima ekspanzijski učinak te projektili za takvo streljivo, osim streljiva za lov ili sportsko oružje za osobe kojima je dozvoljeno koristiti ga, automatsko vatreno oružje koje je prepravljeno u poluautomatsko vatreno oružje, bilo koje od poluautomatskog vatrenog oružja sa središnjom udarnom iglom, a koje je MUP definirao nadalje…
…kao kratko vatreno oružje koje omogućuje ispaljivanje više od 21 naboja bez ponovnog punjenja, ako je spremnik kapaciteta većeg od 20 naboja dio tog vatrenog oružja ili ako je u njega umetnut odvojivi spremnik kapaciteta većeg od 20 naboja, dugo vatreno oružje koje omogućuje ispaljivanje više od 11 naboja bez ponovnog punjenja, ako je spremnik kapaciteta većeg od 10 naboja dio vatrenog oružja ili ako je u njega umetnut odvojivi spremnik kapaciteta većeg od 10 naboja, poluautomatsko dugo vatreno oružje (npr. vatreno oružje izvorno namijenjeno ispaljivanju s ramena) koje se može smanjiti na dužinu manju od 60 cm, a da ne izgubi svoju funkciju, i to sklopivim ili teleskopskim nastavkom ili nastavkom koji se može ukloniti bez upotrebe alata…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Zatim na popisu zabranjenih još su vojno i policijsko oružje, eksplozivno oružje i njegovi dijelovi, oružje koje je izrađeno ili prerađeno bez odobrenja, sve vrste oružja s integriranim prigušivačima, prigušivači namijenjeni oružju i dijelovi za prigušivače, svako vatreno oružje u ovoj kategoriji koje je prepravljeno da ispaljuje streljivo bez projektila, neškodljive nadražujuće tvari, druge aktivne tvari ili pirotehničko streljivo ili u paradno ili akustično oružje.
Slijedi kategorija B, što pretpostavlja oružje koje može biti nabavljeno, ali uz odobrenje i njegovu registraciju, drugačije nikako. To je repetirajuće kratko vatreno oružje, jednostrijelno kratkocijevno vatreno oružje sa središnjom udarnom iglom, jednostrijelno kratkocijevno vatreno oružje s rubnim paljenjem, ukupne dužine do 28 cm, poluatomatsko dugocijevno vatreno oružje kod kojeg spremnik i ležište naboja zajedno primaju više od tri naboja, u slučaju vatrenog oružja s rubnim paljenjem, odnosno više od tri ali manje od 12 naboja, u slučaju vatrenog oružja sa središnjom udarnom iglom, poluautomatsko kratkocijevno vatreno oružje, osim onog navedenog u stavku 1. točki 7. podtočki a) članka 7., poluautomatsko dugocijevno vatreno oružje navedeno u članku stavku 1. točki 7. podtočki b) kod kojeg spremnik i ležište naboja ne mogu zajedno primiti više od tri naboja, pri čemu se spremnik može odvojiti odnosno nije sigurno da se uobičajenim alatom ne može prepraviti u oružje kod kojeg spremnik i ležište naboja zajedno primaju više od tri naboja, repetirajuće i poluatomatsko dugocijevno vatreno oružje s glatkom cijevi ukupne dužine do 60 cm, poluautomatsko vatreno oružje za civilnu uporabu koje je slično oružju s automatskim mehanizmom, osim onog navedenog u članku stavku 1. točkama 6., 7. ili 8., repetirajuće dugocijevno vatreno oružje, dugocijevno oružje s jednom ili više jednostrijelnih užlijebljenih cijevi, poluautomatsko dugocijevno vatreno oružje, osim onog navedenog u kategoriji A, jednostrijelno kratkocijevno oružje s rubnim paljenjem ukupne dužine najmanje 28 cm…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
… dugo vatreno oružje s jednostrukim okidanjem i glatkim cijevima stavljeno na tržište 14. rujna 2018. ili nakon tog datuma, jednostrijelno dugocijevno oružje s kombinacijom glatkih i užlijebljenih cijevi, poluatomatsko plinsko oružje koje se može lako prepraviti, svako vatreno oružje u ovoj kategoriji koje je prepravljeno da ispaljuje streljivo bez projektila, neškodljive nadražujuće tvari, druge aktivne tvari ili pirotehničko streljivo ili u paradno ili akustično oružje.
Slijedi potom kategorija C, oružje za koje je dovoljna samo prijava policijskoj upravi/policijskoj postaji… To je svako vatreno oružje u ovoj kategoriji koje je prepravljeno da ispaljuje streljivo bez projektila, neškodljive nadražujuće tvari, druge aktivne tvari ili pirotehničko streljivo ili u paradno ili akustično oružje, vatreno oružje razvrstano u kategoriju A ili B ili u ovu kategoriju koje je onesposobljeno u skladu s Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2015/2403 оd 15. prosinca 2015. o utvrđivanju zajedničkih smjernica o normama i tehnikama onesposobljavanja kako bi se osiguralo da je onesposobljeno vatreno oružje postalo neopozivo neuporabljivo (Tekst značajan za EGP) (SL L 333, 19. 12. 2015.), plinsko oružje, osim poluautomatskog plinskog oružja koje je lako prepraviti, reprodukcije vatrenog oružja kod kojeg se ne upotrebljava jedinstveni naboj, mužari i kubure, zračno oružje, oružje s tetivom čija je sila natega veća od 450 N, staro oružje.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
I na koncu tu je kategorija D, odnosno kategorija i oružje koje je moguće nabaviti i posjedovati bez prijave, osim na granici… To je oružje s tetivom čija je sila natega 450 N ili manja, električni paralizatori, raspršivači dozvoljenih neškodljivih tvari, hladno oružje, oružje koje pomoću stlačenog zraka izbacuje plastične kuglice ili kuglice punjene bojom (oružje izrađeno za airsoft i paintball).
Razumijevanja radi, MUP i zakon jasno na svojim mrežnim stranicama definiraju postupak nabave, prijave, registracije i držanja oružja, kao i da se mora znati tko vam je izabrani liječnik, imate li gdje s oružje, definira što s njim i u slučaju smrti vlasnika… Dakle, ništa nije kao u ‘filmskim scenarijima’, nikako poput kupovine u mesnici… Znači, prije bilo kakve pomisli, prvo dobro iščitajte što kažu MUP i zakon…
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)