Pijemo vodu iz 18 zdenaca sa 150 metara dubine! Eljuga: Redukcija u Osijeku nema!
Poslije požeškog vodoopskrbnog poduzeća i molbe korisnicima da ne peru vozila, ne zalijevaju vrtove, ne pune bazene…, poslije 50-ak dana suše, ako ne računamo dva tri pljuska koja su ‘pobrisala prašinu sa ceste’, sa zamolbom su se javili i iz Đakova. Pozvali su iz đakovačkog vodovoda na racionalnu i odgovornu potrošnju vode zbog vrlo nepovoljne hidrološke situacije na vodocrpilištu. Uz to, iz Požege dolaze slike i presušene rijeke, Orljave. Osijek nema taj problem. Crpilište Vinogradi u funkciji je od 1984. godine, a sastoji od 18 zdenaca. Svi su na dubini od oko 150 metara i problema sa sadržajem nemaju. Redukcije, drugim riječima – nema! Uostalom, evo kako to izgleda…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Prosječna pojedinačna izdašnost zdenaca je oko 40 l/s, dok je ukupni instalirani kapacitet crpki 720 l/s u čemu je sadržana i određena rezerva namijenjena sigurnosti pogona. Crpilište je projektirano za rad do 600 l/s. Samo crpilište nalazi se u vodozaštitnom pojasu gdje se vrlo strogo poštuju mjere za sprječavanje onečišćenja. Dodatne osigurače predstavljaju, tzv. pijezometarske bušotine pomoću kojih se sa različitih dubina na širem prostoru oko zdenaca provodi kontrola kvalitete vode.
Sirova voda zahvaća se iz 18 zdenaca dubine od oko 150 metara, te se 8-kilometarskim cjevovodom isporučuje do Pogona za proizvodnju. Do krajnjeg potrošača dovest će ju suvremene crpne stanice, sustavom cjevovoda ukupne dužine oko 770 km. Osiguranje dovoljnih količina pitke vode uz konstantan pritisak u mreži omogućeno je putem središnjeg nadzorno – upravljačkog sustava kojim se potpuno automatizirano upravlja proizvodnim i distributivnim procesom. Ujedno se u svakom trenutku kontroliraju svi tehnički i tehnološki parametri kvalitete vode u procesu prerade. U laboratoriju osječkog vodovoda godišnje se analizira 5 566 uzorka vode prema stručnim i zakonodavnim kriterijima, te se na taj način dobio fond od cca 94 650 podataka o kakvoći vode. Konačnu kontrolu vode za piće obavlja i Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, čije analize dokazuju kako u domove više od 130 000 žitelja Osijeka i okolnih općina, osječka tvornica vode isporučuje zdravstveno ispravnu pitku vodu zavidne kakvoće – proizvod koji spaja znanje i iskustvo naših stručnjaka, te vrhunsku tehnologiju u skladu s najvišim svjetskim standardima.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Vodovod Osijek sa svojim vodocrpilištem Vinogradi u potpunosti pokriva potrebu za pitkom vodom Grada Osijeka i prigradskih naselja. U slučaju nenadanih problema sa razinama vode na podzemnom crpilištu, Vodovod Osijek ima pričuvni vodo-zahvat Pampas na rijeci Dravi, te nema bojazni oko isporuke vode za ljudsku potrošnju. Vodovod Osijek može u potpunosti zadovoljiti potrebe korisnika za pitkom vodom. Svakoga dana, u svakoj sekundi, svakom potrošaču isporučujemo dovoljne količine zdravstveno ispravne pitke vode – rekao je svojedobno za OsijekExpress.com predsjednik Uprave Vodovoda Marko Eljuga, a stvar se ne razlikuje ni danas…
Naime, prosječna dnevna potrošnja kreće se oko 25 tisuća ‘kubika’, ne mijenja se već godinama,
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– A ne postoji slučaj u kojem bi došlo do destabilizacije sustava vodoopskrbe Grada Osijeka. Vodovod Osijek ima dovoljne količine vode na svojim izvorištima… – još jednom je zaključio predsjednik Uprave Eljuga.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva)