23. listopada 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Smrdljivi martini krenuli u ‘skrivanje’ po stanovima! Kako ih se riješiti…

Uz martine, grete..., tu su i stjenice, dodaje. Sve je to zbog klime, pretpostavlja. Preferiraju više temperature i bolje se razvijaju u suhim uvjetima.

Nekada je određeno godišnje doba bilo jače ‘rezervirano’ za smrdljive martine, međutim – čini se da su martini, grete… postali ‘stalni postav’, a ne sezonska vrsta. Krenuli su u stanove, jel’? Zima im je vani, traže skrovišta u stanovima, kućama, traže sastave prozora, prozorske klupe, sve skrivene kutke i ‘pukotine’.

Pretpostavku je kod Renate Bažok, redovite profesorice na Odsjeku za fitomedicinu Zavoda za poljoprivrednu zoologiju na Agronomskom fakultetu u Zagrebu provjerio N1. Ona govori kako je činjenica da se brojnost kukaca iz podreda raznokrilaca povećao…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


– …nisu uvijek samo smrdljivi martini, nego se često radi i o drugim vrstama iz iste porodice… Vrlo nam se često javlja i smrdljiva greta te vrsta Nezara viridula koju krasi intenzivna zelena boja, a oblikom tijela nalikuje na smrdljivog martina…. – nabraja Bažok za N1, dodajući da je svima zajednička proizvodnja hlapljivih kemijskih tvari u mirisnim žlijezdama, što je njihov obrambeni mehanizam…

Uz martine, grete…, tu su i stjenice, dodaje. Sve je to zbog klime, pretpostavlja. Preferiraju više temperature i bolje se razvijaju u suhim uvjetima.

Smrdljivih martina ima više od 25.000 vrsta po cijelom svijetu, a oko 800 vrsta je u Hrvatskoj. Ime su dobili po smrdljivoj tekućini koju ispuštaju iz žlijezda na prsima kada su uznemireni, ali i po vremenu kada ulaze u domove, u vrijeme Martinja. 

I veći su ‘horor’ za uzgajivače povrtnica, svakoga od nas s vrtom, jer prehrana smrdljivih martina su sokovi povrtnica koje sisaju, a usljed čega povrće dobije ljepljivu površinu, miris…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Smrdljivi martini su problem u gradovima, pa tako i u Osijeku, s prvim jesenskim danima, jer traže skloništa kako izbjegli hladnoću koju ne podnose. Ulaze u kuće i stanove, gdje hiberniraju do proljeća, kada vrijeme postane toplije. Ne dokopaju li se kuće ili stana, ostaju u zasadima maline, ribizla, a od drveća za prezimljavanje preferiraju johu i ariš.

Evo nekoliko trikova kako ih se riješiti, ili kako njima ‘hendlati’, ali za koje ne jamčimo da će biti uspješni.

Kada Vam ipak stignu u stan ili kući, s obzirom na to da su spremni provući se kroz svaku pukotinu i često ni mrežice i ‘komarnici’ ne budu dovoljni, bolje je iznijeti ih na papiru nego uzimati rukom ili gnječiti. Jer, tada puštaju smrad po kojem su dobili i ime.

Također, nije loše koristiti usisavač, ali imajte na umu da i usisavač ispiruje zrak, pa bi tako moglo ponešto i smrada izaći iz vrećine… Možete zvati i stručnjaka za štetočine, koji vam može pomoći s njihovim uklanjanjem, ali postoj i ‘narodna medicina’… 

Kako spriječiti ulazak u kuće i stanove, osim na spomenuti način? Smrdljivi martini ne podnose miris češnjaka i mente. To je dobro znati da pravilan ‘raspored’ prilikom sadnje i sijanja u vrtu, ali i za ponešto ostaviti na prozoru, balkonu… Prirodni neprijatelji su im gušteri, ptice i ose. Ali, to nemojte nabavljati 🙂

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Možete se poslužiti i žutim papirom. Ta ih boja privlači pa to postavite negdje u dvorištu ili na balkonu, na sigurnoj udaljenosti od doma… Također, možete i u određenu količinu vode uliti jedan do dva posto tekućeg sapuna i tom mješavinom poprskati te kukce.

U prirodi ih se najčešće suzbija kemijskim sredstvima, ali se mogu upotrijebiti i prirodni pripravci koji nisu štetni za ljude. Naprimjer, a kako navodi portal Agroklub.com, potrebno je uzeti 200 grama lukovine, preliti sa 10 litara vrele vode i ostaviti tijekom 5 dana, da bi nakon ovog perioda procijedili i dobivenu tekućinu koristili za tretiranje biljaka.

Foto: Pixabay (ilustracija)