Uskoro otisci prstiju, skeniranje lica… Iz Srbije se boje gužvi! Neslužbeno, 1 bus oko 2 sata!
Zabrinutost je ono što osjeća najmanje milijun potencijalnih putnika u i kroz našu zemlju od 10. studenog, za oko mjesec dana. Jer, primjenom novog sustava počinje uzimanje otisaka prstiju i fotografiranje pri ulasku u zemlju za državljane oko 60 zemalja. Što se tiče BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije…, zemljalja iz kojih nam dolazi upravo spomenuta brojka godišnje, piše Večernji list, podjsećajući na skori složeniji granični režim, vlada nervoza. U tim zemljama sada računaju s novim gužvama. Večernji list podsjeća kako idućeg ljeta na snagu stupa Europski sustav putnih informacija i autorizacije (ETIAS), gdje će državljani zemalja koje imaju bezvizni režim s EU sada će morati podnijeti ‘online’ zahtjev za dozvolu za ulazak, uz plaćanje 7 eura. Nije novac problem, već se ‘komplicira’ ulazak.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Večernji list piše kako je lani kod nas bilo 544.000 turista iz BiH te, još 256.000 iz Srbije. I u Udruženju turističkih agencija Srbije (UTAS) govore kako počinje vladati nervoza. – Dosta je upita na tu temu, što će i kako će biti, ljudi zovu, putuje im se. Ali mnogo je više upita nego uplata. Nova pravila stupaju na snagu samo dan nakon nacionalnog praznika kod nas u Srbiji koji se spaja s vikendom i mnogi bi te dane iskoristili za putovanje. Pribojavaju se, međutim, da će na granicama s EU biti velike gužve, na Horgošu prema Mađarskoj i ovako se vikendom čeka i po pet-šest sati, pa su oprezni. Nitko ne želi na granici provesti deset sati – za Večernji list govori Ana Ječmenica iz UTAS-a, dodajući da se, osim ljeti, u Hrvatsku putuje i tijekom godine, na izložbe, advente, razne jednodnevne izlete…
Iz Srbije govore kako će i ‘online’ prijave stvarati problem, jer pojedini nisu informatički pismeni pa se agencije pripremaju preuzati i taj dio posla, a mnogi nemaju, dodaju, ni deviznu karticu potrebnu za uplatu. – Da, bojim se da će zbog svega toga biti manje putnika koji idu u zemlje EU, pa i u Hrvatsku. Mnogima, recimo, stvara nelagodu uzimanje otisaka prstiju, pitaju se tko će toj bazi imati pristup, jesu li moguće krađe identiteta i slično. Sve će to biti problem, pogotovo u prvim mjesecima primjene, a od svega bi najviše mogle profitirati zračne destinacije poput Egipta, Dubaija, pa i Turske – govori Ječmenica za Večernji.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Napokon, primjeri dolaze kroz neslužbene informacije, a gdje je testiranje nove procedure, uzimanje otisaka prstiju i skeniranje lica, za jedan autobus s putnicima trajalo puna dva sata. Što ako stoje dva-tri-četiri autobusa u redu…
Foto: PU BPŽ (arhiva, screenshot, ilustracija)