9. studenoga 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Danas je bio ‘Dan bez grudnjaka’! Jeste li ga obilježili…

Sve žene svijeta, piše Novi list, odahnu kada ga skinu nakon cijelog dana...

Danas je bio ‘Dan bez grudnjaka’. Kako ste ga proveli? Razumije se, drugačije će muškarci doživjeti značenje tog međunarodnog dana, dok je stvarna namjera 13. listopada ohrabriti žene da taj dan grudnjake ostave kod kuće, sve u svrhu podizanja svijesti o raku dojke i važnosti samopregleda. Dan je namijenjen kao podsjetnik na potrebu obavljanja redovitih pregleda dojki, ključnog koraka za rano otkrivanje raka dojke. A onda se u tom smislu na 13. listopada kaže – provedite dan bez grudnjaka, obavite samopregled, donirajte udrugama koje pomažu ženama oboljelima od raka dojke i udrugama koje se bave istraživanjem i liječenjem raka dojke, podijelite korisne informacije o zdravlju dojki na društvenim mrežama i nosite roza boju kao simbol podizanja svijesti o raku dojke. Novi list piše nadalje i podsjeća kako je do grudnjaka uopće došlo, tko ga načinio, zašto…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


No, idemo redom… preporuka je da svaka žena jednom mjesečno obavi samopregled dojki da bi se upoznala sa svojim tijelom i na vrijeme prepoznala eventualne promjene. Razumije se, žene u dobi od 40 godina nadalje trebale bi svake dvije godine na mamografiju. A sada, grudnjak, da….

Sve žene svijeta, piše Novi list, odahnu kada ga skinu nakon cijelog dana. Osim estetike, primarna mu je funkcija potpora i olakšanje, što se ponajviše tiče gospođa koje su obdarenije. Pa ipak, žene ga istodobno više i kao simbol ograničavanja i sputavanja.

Sve je počelo, piše Novi list, još u antičko doba. U drevnoj minojskoj kulturi žene su prikazivane s trakom od tkanine oko grudi koja se zove apodesmos. Grudnjak se poslije spominje i u Homerovoj Ilijadi. U Grčkoj su neke žene nosile strophion, pandan onog što se u Rimu nazivalo strophium, a radilo se o jednostavnoj platnenoj traci oko grudi. Dodaje se, u standardima ljepote grudi tada nisu bile u prvom planu, već bokovi.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Ta je tkanina, vjeruje se, obuzdavala ‘nebitno’, naglašavala druge adute, bokove. Također, u Indiji se grudnjak spominje u 1. stoljeću. Bili su to xieyi i moxiongi. Ali, sve su to bile preteče, do prvog nalik ovome danas, s dvije košarice i naramenicama. Istraživači su ga pronašli u dvorcu Lengberg u Austriji, iz srednjeg vijeka, između 1390. i 1485. Ali, povijest je tek počela. Više čitajte na izvorniku… – OVDJE.

Foto: Pixabay (ilustracija)