Biste li trošili jednako da sve preračunate ‘u kune’? Pivo ili 3,50 ili 27!? Ha, jel’ se razlikuje…
Već neko vrijeme nema dvojnog iskazivanja cijena, već neko vrijeme smo samo ‘u eurima’. I dok cijene automobila i stanova shvaćamo, jer smo to nekako i prije računali ‘u eurima’, sve druge stvari još uvijek pojedini u glavi, s nogu, obračunaju ‘u kunama’ prije nego kupe. Možda je i bolje, jer kada bi preračunali sve, shvatili bi bolje koliko ‘euri lete’. Naime, cijene su rasle, s inflacijom, ne zbog eura, ali kako se kod nas dogodila istodobno i konverzija, možda smo gdjegod ‘izgubili korak’ prateći. Stoga su s N1 televizije pokazali koliko koštaju naši raniji ‘rituali’, ispijanja kave ili doručkovanja bureka, koliko koštaju u eurima, a koliko bi bili u kunama. I pitaju se bismo li bili ‘lako na novčaniku’ da svaki puta izračunamo koliko je to u bivšoj valuti. Jer, stvari stoje ovako…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Kava 2,10, pivo 3,50, burek 2,30, mliječna čokolada velika 4,40, pizza miješana ili šunka-sir 8,50, kesteni, srednja mjerica 4 eura, kino ulaznica 6,50 – piše N1, dodajući kako izgleda povoljno, a onda obračunava…
– Kava 16 kuna, pivo 27 kuna, burek 18 kuna, mliječna čokolada velika 33 kune, pizza miješana 64 kune, kesteni, srednja mjerica 30 kuna, kino ulaznica 50 kuna…
– Frustrira me kad preračunam u kune 90 posto onoga što svakoga dana kupim i platim. Popijem kavu za 2,30 eura pa kad skužim da je to skoro 18 kuna i da sam u istom kafiću prije eura pio tu kavu za 12 kuna, osjećam se k’o zadnja budala. A onda opet, k’o zadnja budala, odem u isti kafić jer posvuda je isto – rekao je za N1 gledatelj iz Zagreba, a ekonomski analitičar Petar Vušković dao objašnjenje za našu ‘galantnost’…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Cijene robe na policama u eurima zadaju nam i dalje dosta glavobolja. Nominalno djeluju kao da su sedam i pol puta niže nego u vrijeme kada smo imali svoju valutu, premda naravno to nije točno. Potrošači se ne snalaze u tom prividu cijene i troše na prehrambene, ali i neprehrambene proizvode. To je tržišna fatamorgana koju trgovci vješto koriste – kazao je.
Foto: Pixabay (ilustracija)