Studija pokazala: noćne more su povezane s demencijom?!
Studija iz 2022. otkrila je da naši snovi mogu pružiti iznenađujuće važne informacije o zdravlju mozga. Naime, česti loši snovi i noćne more u srednjoj i starijoj dobi mogli bi biti povezani s većim rizikom od demencije, piše ScienceAlert, a prenosi N1.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Studija je obuhvatila podatke iz tri velike američke studije o starenju i zdravlju, analizirajući odgovore više od 600 osoba u dobi od 35 do 64 godine te 2600 osoba starijih od 79 godina. Na početku istraživanja nitko od sudionika nije imao demenciju. Ispitanici su u prosjeku praćeni devet godina (u srednjoj dobi) i pet godina (u starijoj dobi), a svi su ispunili upitnik o snovima.
Rezultati su pokazali da su osobe koje su imale noćne more barem jednom tjedno imale četiri puta veću vjerojatnost razvoja kognitivnog pada tijekom sljedećeg desetljeća, a stariji sudionici dvostruko veću vjerojatnost za dijagnozu demencije.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Zanimljivo je da je veza između noćnih mora i demencije bila znatno izraženija kod muškaraca nego kod žena. Stariji muškarci s učestalim noćnim morama imali su pet puta veći rizik od razvoja demencije u odnosu na one bez loših snova.
Ovi rezultati sugeriraju da bi noćne more mogle biti jedan od najranijih znakova demencije, osobito kod muškaraca, koji mogu prethoditi problemima s pamćenjem i razmišljanjem godinama prije dijagnoze. Alternativno, moguće je da loši snovi sami po sebi pridonose razvoju demencije.
Foto: Pixabay (ilustracija)