Štih i šmek: semantika privatnog! Osječka profesorica napisala i ukoričila povijest slavonskih ‘trbuha’!
Brojnima jedna od omiljenih profesorica iz bivšeg EUBOC-a, potom s FAZOS-a pa AUK-a i danas s ‘Učiteljskog faksa’, osim vrhunskog znanja svog zvanja, ‘stotinu talenata krije’. Nije Osječanka Darija Kuharić samo profesorica i samo strastvena navijačica NK Osijek, već je još jednu svoju strast – napisala i ukoričila. Sinoć je promovirana njezina knjiga Štih i šmek: semantika privatnog. Kako Darija Kuharić pojašnjava, pred čitateljima je “svojevrsni arhiv koji donosi zanimljivu kombinaciju slavonskih obiteljskih povijesti, povijesti njihovih prehrambenih navika i gastronomske kulture, njene autoetnografije, te osnovnih strukovnih i metodoloških orijentira vezanih uz etnologiju i antropologiju hrane”.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
A profesorica će još reći kako je uz dodatnu građu najveći dio iznjedrila njezina obitelj, dok su recepte iz pojedinih usporedivih zbirki autorici na dispoziciju dale druge obitelji. I još nešto, kako to odlično izgovoreno ‘pakira’ autorica, knjiga je i “počast skrivenim ženskim glasovima regionalne kulture”, jer razumjeli ste – recepte su uvijek skupljale i njima ravnale u kuhinji – žene. Pa ipak, nije zaobišla ni ‘brkate patrijarhe’, ali knjiga, dodaje, ponajprije niže glasove žena koje su, često djelujući s društvene, pa i obiteljske margine, osiguravale kulturološki prijenos i očuvanje regionalnog identiteta.
Pojednostavljeno, da se tek muškarce pitalo, danas bi nacija znala samo peći rakiju. Znali bi skuhati i fiš i čobanac, al’ ne bi znali gdje im stoji paprika.
Foto: Darija Kuharić, Facebook (screenshot)