Noć s 5. na 6. siječnja bila je kada se ‘zamrzla’ Europa! A kod nas…!?
Da se odmah razumijemo, kod nas će sutra biti 12 stupnjeva…
Mediteranske luke bile su okovane ledom, čak i Marseille. Stabla su pucala od studeni, lomila se crkvena zvona, ptice su u letu padale smrznute, seljaci nalazili kokoši smrznute na granama… Bilo je to u noći s 5. na 6. siječnja, ali 1709. godine. Tada se Europa probudila uz nevjerojatnu hladnoću, gdje su temperature padale i 40 stupnjeva ispod ništice, što će kasnije biti iznačeno kao najveća hladnoća i zima u Europi u posljednjih 500 godina, piše danas i podsjeća Večernji list.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Ta hladnoća i zima su pitrajali oko 3 mjeseca, podsjeća nadalje Večernji list, dodajući kako je okovano ledom bilo sve, od Skandinavije do Italije i od Engleske do Rusije. Razdoblje je nazvano kasnije – Velika zima. U Francuskoj se i vino smrzavalo u bocama, ljudi su svjedočili kako se njihov dah pretvara u led. Baltičko more bilo je zaleđeno 4 mjeseca, Venecijanske lagune bile su ‘klizališta’. Tada je u Francuskoj, procjenjuje se umrlo oko 600.00 ljudi. Obitelji su spavale u istom krevetu kako bi se ugrijale, a palio se i namještaj radi grijanja. ta je zima uzrokovala i masovne migracije stanovništva, a pošteđeno nije bilo ni plemstvo. Uzrok nikada nije definiran, ali jedna od teorija je i vulkanska erupcija koja je blokirala sunčevu svjetlost…
Uglavnom, prošla noć u Osijeku, Slavoniji i Hrvatskoj bila je hladna, ali ni blizu kao nekada u povijesti. Jutros u 7 sati u Osijeku je temperatura bila -3,9 stupnjeva, u Đakovu -4, u Kutjevu -4,5. U Bilju je bilo -2,9, u Belom Manastiru -3, u Vukovaru -3,4, u Iloku -4,4, kao i u Gradištu. Uglavnom, najhladnije u Slavoniji bilo je jutros u 7 sati u Račinovcima, točno -7,1 stupnjeva, skoro kao u Gospiću, gdje je bilo -7,7.
Pogledali smo i u povijest, otkako Hrvatska mjeri, a koje su bile najniže temperature na ovim prostorima, u Slavoniji…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Ekstremno niske temperature u Osijeku i Slavoniji događaju se koncem siječnja, barem u drugoj polovici. Sve ostalo su devijacije.
Najniža ikada temperatura izmjerena službeno u Hrvatskoj, a otkako se mjere temperature, bila je ona u Gračacu ’03. godine od -34,6 stupnjeva. Ta mjerna postaja, k tome, radi od ’60. godine, što će reći da u 43 godine prije nije ‘ulovila’ nižu. Bilo je to 13. siječnja.
Kada je riječ o Slavoniji, Vinkovci drže rekord ’63. godine, a kada je ondje na postaji koja radi od ’61. godine, izmjereno -30,5 stupnjeva. Datum? 24. siječnja.
Slavonska ‘srebrna medalja’ ide u Slavonski Brod. Ondje je postaja postavljena ’63. godine i odmah je ‘ulovila’ najnižu temperaturu, koju Brod neće dostići do danas. 24. siječnja, kada i u Vinkovcima, bilo je -27,8.
Požega mjeri temperature od ’49. godine, a najniža se dogodila 16. siječnja ’63. godine. Bilo je -27,6.
Osijek najdulje mjeri temperature, od 1899. godine. I na toj mjernoj postaji bilo je -27,1 stupnjeva 31. siječnja ’87. godine, a niže od toga bilo je na isti dan samo na drugoj mjernoj postaji, u Čepinu, -27,4. Zračna luka mjeri od ’81. godine, a njihova najniža vrijednost dogodila se 9. veljače ’12. godine. Bilo je -26,2.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Đakovo mjeri od ’81. godine i 31. siječnja ’87. godine bilo je -26 stupnjeva.
Taj datum, kao i onaj 9. veljače ’12. godine donio je niske temperature u još slavonskih mjesta.
Pogledamo li tablicu dostupnu na engleskoj verziji Wikipedije, a o klimi u Osijeku, razvidno je kako su i prosječno i ekstremno siječanj i veljača uvijek nižih temperatura od prosinca, stoga treba tek očekivati – hladno!
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Rekordno niska tempereatura u Osijeku u prosincu je bila -23,2 stupnja, dočim ste siječanj gore u tekstu upoznali. Kada je riječ o prosječnim temperaturama, prosinca ima -1,7, a siječanj -3,3.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija) & Pixabay (ilustracija)