18. ožujka 2025.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Osječanka, za čijom je stručnošću odavno posegnuo zapadni svijet, provodi projekt o sigurnosti igračaka…

Neka vas ne iznenadi engleski jezik, jer kći i sestra poznatih osječkih liječnika, dr.sc. Sara Muršić, živi i radi u engleskom Liverpoolu. Razumije se, naše dragulje uvijek prije nas otkriju drugi.

Foto: Sara Mrušić (ustupljeno za objavu)

‘Revolt’ zbog manjka informacija ponajprije, a onda i saznanje da niti jedna obrazovna institucija prilikom stvaranja kadrova ne daje odveć pozornosti temi o kojoj su joj redom prijateljice nizale pitanja, osječka ‘par excellence’ stručnjakinja za rad s djecom, dr.sc. Sara Muršić, čija znanja godinama konzumira ‘zapadni svijet’, ono što je svima nedostupno, nejasno, nedovoljno iskomunicirano, ‘rudarski je kopala’, obradila i dovela u jasnu formu. Pravnici bi to nazvali ‘pročišćeni tekst’. A kojem je ona dala i željeni video oblik, fantastičan plasman potrebne i tražene informacije. Neka vas ne iznenadi engleski jezik, jer kći i sestra poznatih osječkih liječnika, dr.sc. Sara Muršić, živi i radi u engleskom Liverpoolu. Razumije se, naše dragulje uvijek prije nas otkriju drugi.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Danas je dr. Muršić savjetnica za studente s invaliditetom na liverpoolskom sveučilištu. Bila je voditeljicom odjela u Abbot’s Lea School, specijaliziranoj obrazovnoj ustanovi za rad s djecom s autizmom, nizala ‘kilometre’ iskustva u djelovanju u Liverpool John Moores Universityju, za sobom ostavila studij u Hrvatskoj, Španjolskoj, Latviji, na engleskom, latvijskom, španjolskom jeziku…, a uz sve obveze, u uvjetima rada sa strašću, nađeno je vrijeme i za ovaj projekt – Toyscope.

Nema dana kako Državni inspektorat kroz sustav Rapex nije ‘otpisao’ neku od igračaka s ‘online’ ili hrvatskog tržišta. Dr. Muršić govori da agencije rade sjajan posao, da su u Hrvatskoj, odnosno EU, pravila vrlo stroga, ali da nam se na tržište redovito ‘provuku’ igračke koje sami uvezemo putem ‘online’ platformi. Netko će reći – da čime smo se mi sve igrali, da dobro da smo i živi, ali dr. Muršić ukazuje na činjenicu da su se vremena promijenila drastično… – I ako ovo što sada radim kroz serijal video uradaka može pomoći, bit ću jako zadovoljna – uvodno je rekla dr. Muršić za OsijekExpress.com, pojašnjavajući kako je u projekt o sigurnosti igračaka krenula razumijevajući da nitko nema dovoljno izobrazbe o tome, da nitko o tome ne želi ni predavati s obzirom na ubrzane promjene, a sretala je i sreće probleme koji znaju nastati…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


– Vrijeme se promijenilo, igračke su se promijenile. kao i dostupnosti istih. Meni su roditelji kupovali igračke u trgovinama, nije bilo ‘online’ i nije bilo odveć neprovjerenih dobavljača koji idu izravno u domove. To je danas problem. Imamo agencije koje se time bave, ali na ovaj dio one imaju slabiji ili nikakav utjecaj. Imamo veći problem nego ranije. O brojnim igračkama ne znamo ništa dok se nešto ne dogodi. EU regulativa je najstrožija na svijetu, ali igračke uvozimo sami naručujući preko interneta, bez jasnih ili istinih deklaracija, gdje se ne može sve provjeriti – nizala je dr. Muršić, uslijed čega je nastao njezin video serijal za mlade roditelje, a o tome kakve su igračke najopasnije i najbolje za njihovu djecu.

A koje su, pitamo, najbolje… – To je pitanje za milijun dolara. Ali, mogu vam reći – roditelj je najbolja igračka. To su još bake, tete, ujne, strine, tate, djede… Interakcija je ključ. Igra se može začiniti igračkom, ali to valja činiti kroz oživljavanje, igrokaz…, kako bi igračka postala razvojno bogatija. Možemo kao roditelji biti jako kreativni s igračkom, a onda su i igra i igračka bolji – rekla je dr. Muršić, dodajući ponešto i o popularnosti drvenih igračaka…

– Popularne su, što zbog dugotrajnosti, što zbog višestruke namjene. To je odlično. Jer, mogu biti za slaganje, za igranje, posljedično jeftinije i vrednije od plastičnih koje stvaraju nered i koje ne potiču maštu, jer imaju isključivu namjenu. Ali, s drvenima također može biti problema, jer im ne znamo nikada sastav. Tu je najbolje se osloniti na ono što su agencije provjerile – dodaje.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


I u takvim je uvjetima, razmatranjima i razmišljanjima nastao – Toyscope, serijal o sigurnosti igračaka…

– Znate da sam već skoro četiri godine ponosna teta, a nedavno smo proslavili i Aronov veliki prvi rođendan. Nažalost, dijeli nas više od 2.000 kilometara, pa se većinom družimo preko video poziva između mojih posjeta. Kroz to vrijeme, razgovaram sa sestrom o igračkama i sigurnoj igri, i shvatila koliko nam svima trebaju jasne i jednostavne informacije o tome. Skupila sam sve te savjete o sigurnosti igračaka i snimila set videa – prvo na engleskom, da ih razumije što veći broj ljudi, a kasnije ću, ovisno o vremenu i vašem interesu, napraviti i hrvatsku verziju. Videi su stvarno jednostavni i praktični, bez puno kompliciranja. Vjerujem da sigurnost nije luksuz i da bi ove informacije trebale biti dostupne svima. Zato su ‘videići’ besplatni, kratki (znam da ste svi u gužvi!), i možete im pristupiti bez kompliciranog logiranja i ostavljanja podataka. Samo kliknete i gledate kad vam paše – napisala je dr. Muršić na Facebooku, dijeleći poveznicu – www.toyscope.org/toysafety , dodajući kako postoji i IG profil…

– Nije savršeno, ali je od srca i nadam se da će vam biti korisno. Podijelite ovo s drugim roditeljima, tetama, strinama, bakama, dadiljama… sa svima koji se igraju s djecom. Da i samo jedan posjet hitnom prijemu preveniramo, sve je vrijedilo truda. I da, ovo je tek početak – radim na većem projektu o tome kako se nositi s poplavom igračaka u našim domovima. Javim vam se uskoro s više informacija! – zaključuje.

Foto: Sara Muršić (ustupljeno za objavu)