UŽAS U Osijeku prometna: Vozač iz auta izašao sa ‘smrtnom dozom’, 4,35 promila! Odvezen u KBC Osijek…

– U Osijeku se jučer oko 20.55 sati dogodila prometna nesreća s ozlijeđenom osobom. Do prometne nesreće došlo je način da se 62-godišnji vozač osobnog automobila nije kretao sredinom obilježene prometne trake, već je vozilom prešao na prometni trak namijenjen za promet vozila iz suprotnog smjera, prilikom čega je dolaskom do raskrižja udario u zaustavljeni osobni automobila koji je stajao na crvenom svjetlu na semaforu – objavila je osječka policija, ali ‘najbolje’ tek dolazi…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– U prometnoj nesreći lake tjelesne ozljede zadobila je 45-godišnja vozačica zaustavljenog osobnog automobila.
– Obavljenim očevidom je utvrđeno je da je 62-godišnji vozač upravljao osobnim automobilom za vrijeme dok mu je utvrđena prisutnost alkohola u krvi od 4,35 promila, zbog čega je prevezen u Klinički bolnički centar Osijek, gdje je zadržan na liječenju, zbog prevelike koncentracije alkohola u krvi.
– Zbog vožnje pod utjecajem alkohola 62-godišnjem vozaču je oduzeta vozačka dozvola te je isključen iz prometa.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Zbog izazivanja prometne nesreće biti će mu izdana Obavijest sa novčanom kaznom u iznosu od 290 eura, a kazna za alkohol mu slijedi nakon što se putem izuzetih uzoraka krvi i urina odredi vrijednost alkohola u krvi.
Inače..
Wikipedia, inače, o alkoholu i koncentraciji piše: U početku akutnog opitog stanja (0,5 ‰) javlja se promjena ponašanja, ali teško prepoznatljiva. S povećanjem alkohola u krvi (2,5‰) javlja se ataksija, nistagmus, proširenje zjenica, crvenilo lica, dvoslike, povraćanje, miris po alkoholu i tako dalje. Dalje od toga (5‰) nastaje poremećaj svijesti do kome, a pri većim koncentracijama nastupa smrt, zbog zatajenja dišnog sustava.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Na stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a stoji da – Već kod 0,5 promila, ponašanje je nekritično, pomalo euforično. Uobičajeno mišljenje i prosuđivanje je promijenjeno. Kako raste koncentracija, oko 1‰, dolazi do nesigurnosti u hodu, općenito voljne motoričke radnje postaju neprecizne, “nespretne”. Na razinu od oko 2‰ depresivni efekt je evidentan – i na razini motoričkih centara, i na razini centara koji kontroliraju emocije i ponašanje. U toj fazi nerijetko se vidi izrazito svadljivo, agresivno ponašanje, uz nagle, neočekivane promjene raspoloženja, od smijeha do plača. S koncentracijom od oko 3‰ nastupa stanje jake konfuznosti i zakočenosti. Nakon toga dolazi do dubljih poremećaja svijesti, kome te čak smrti.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)