Spremno je! Umjesto ‘crnih plombi’ pripremljeni stakleno-ionomerni cementi, obični, hibridni…
Foto: Pixabay (ilustracija, obrada OsExp)
Ugrađivanje zubnih amalgama pacijentima, takozvanih ‘crnih plombi’, od 1. srpnja postaje iznimka. Da vas podsjetimo, Uredbom EP-a i Vijeća od 13. lipnja 2024. o živi u pogledu zubnog amalgama i drugih proizvoda kojima je dodana živa proširuje se zabrana uporabe dentalnog amalgama za stomatološko liječenje, sa osoba do 15. godine života, dojilja i trudnica, na sve ostale osobe s područja država članica Europske Unije. I da, iako je, prema Uredbi, zabrana uporabe zubnog amalgama u Hrvatskoj stupila na snagu 1. siječnja 2025. godine, propisano je izuzeće do 30. lipnja 2026. godine do kada se amalgam još može koristiti. A to je za 3 dana i oglasio se HZZ.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Novi materijali za ispune u okviru dentalne zdravstvene zaštite – naslovili su obavijest, dodajući… – Od 1. srpnja 2026., kao zamjena za dentalni amalgam za sve kategorije osiguranih osoba, dodatno se uvode stakleno-ionomerni cementi i hibridni stakleno-ionomerni cementi – zaključio je HZZ.
Druga je priča koliko će to u Osijeku i okolici biti od koristi. Jer, ima ona statistika HZJZ-a za ’24. godinu.
Hrvatska ima 3.504.761 osiguranika, a koji su preklani kod zubara išli 1.370.104 puta. Znači, statistički gledano, cca. svaki je treći bio kod zubara – jednom, u 2.057 ugovorenih ordinacija. U OBŽ je preklani bilo 128 ordinacija, 229.884 osiguranika u skrbi, onih koji imaju izabranog zubara, a navratili su zinuti na stolici 93.363 puta. To je više od nacionalnog prosjeka, ali svejedno ispada da je kod zubara lani otišao tek svaki drugi građanin, i to jako ugrubo, jer tek se 40,6% puta dolazilo kod zubara u odnosu na broj osiguranika, odnosno statistički – svaki čovjek tek 0,41 puta.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
A onda… Što su nam radili, ili što smo radili kod stomatologa… 123.926 zuba je plombirano, 32.589 izvađeno, 8.508 proteza napravljeno. Kako je u naciji izvađeno 361.434 zuba u prošloj godini, čini se da je u Osječko-baranjskoj županiji izvađeno 9% svih lane povađenih zuba u Hrvata.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)

