Na OLJK-u u Muzeju Slavonije: O usponima i padovima vladara! “Nestat mogu vladari i države, ali ostat će uspomena…”
Foto: Mihael Sučić (ustupljeno za objavu)
– Tko je bio ljubljen, tko brisan, a čiji spomenik rušen, samo su neka pitanja za ljetno druženje u Muzeju Slavonije. Nestat mogu vladari i države, ali ostat će uspomena još je jedno druženje uz razgovor koje organizira Muzej Slavonije. Održat će se 2. srpnja 2026. godine s početkom u 19:00 sati u sklopu Osječkog ljeta kulture. Nakon Da mi je biti Franz i Sisi ovaj je događaj još jedan uvod u izložbu Franjo Josip I. – vladar jednog vremena putuje Slavonijom, a na kojem će sudjelovati arheologinja Antonija Marić i povjesničari mr. sc. Branislav Miličić i Mihael Sučić – javljaju i pozivaju iz Muzeja Slavonije, rječju i video zapisom, a kako bi stekli što bolji uvid u predloženi ‘event’…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Progovorit će o nastanku i razvoju pojedinih kultova ličnosti pa i ideologizaciji društva od strane vladajućih elita. Propaganda je od antičkih careva preko srednjovjekovnih i novovjekovnih kraljeva pa sve do doživotnih predsjednika bila uobičajen komunikacijski kanal kojim se širio lik i djelo vladara i dinastije. Lik se pojedinih vladara poput Augusta, Napoleona i Franje Josipa I. može i danas naći na novčićima, medaljama, plaketama pa i dukatima. Zbog promjene vladara pa i vladajuće obitelji ili ideologije često je znao nastupiti damnatio memoriae o čijem ćemo (ne)uspjehu moći slušati u ugodnom okružju jedne od najstarijih zgrada u Osijeku i Slavoniji, zgradi Muzeja Slavonije. Ulaz na događaj je besplatan za sve zainteresirane građane – dodaju.
Foto: Mihael Sučić (ustupljeno za objavu)

