29. ožujka 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Bivši gradonačelnik Osijeka u petak na FFOS-u predstavlja knjigu: Kritika mračnog uma!

2 min read
Filozofski fakultet u Osijeku poziva vas na predstavljanje knjige prof. dr. sc. Zlatka Karmarića "Kritika mračnog uma" koja će se održati u petak, 8. listopada 2021., u 18. sati

U vrijeme Domovinskog rata Zlatko Kramarić bio je prvim gradonačelnikom Osijeka novije povijesti, od suverenosti. Josip Vrbošić u to je vrijeme bio član informativnog sektora u Operativnoj zoni… obojica su bili profesori na Sveučilištu u Osijeku, prvi na FFOS-u, drugi na PRAVOS-u. Karijere su ih odvele u diplomaciju. Kramarić je bio veleposlanikom RH na Kosovu, Makedoniji, a Vrbošić u BiH. Kristina Peternai Andrić danas je profesorica na FFOS-u. Svo troje govoriti će o Kramarićevoj novoj knjizi – Kritička mračnog uma, a u kojoj se autor bavi etikom krivnje te daje osvrt na brojne događaje i osobe koje su obilježile vrijeme nakon II. svjetskog rata na ovamo…

– Filozofski fakultet u Osijeku poziva vas na predstavljanje knjige prof. dr. sc. Zlatka Karmarića “Kritika mračnog uma” koja će se održati u petak, 8. listopada 2021., u 18. sati, u zgradi Filozofskoga fakulteta, L. Jaegera, I kat, Mala vijećnica (soba 39). Promociju knjige “Kritika mračnog uma,” organizira Knjižnica Filozofskog fakulteta u Osijeku u okviru programa promicanja znanstvenog, kulturnog i osobnog izričaja studenata i članova nastavnog osoblja, kako bivših tako i sadašnjih. Na promociji će uz autora prof. dr. sc. Zlatka Karmarića, sudjelovati prof. dr. sc. Kristina Peternai Andrić te prof. dr. sc. Josip Vrbošić. Predstavljanje moderira doc. dr. sc. Gordana Lesinger najavio je FFOS i dometnuo o knjizi…

– Knjiga “Kritika mračnog uma” bavi se etikom krivnje te daje osvrt na brojne događaje i osobe koje su obilježile vrijeme nakon II. svjetskog rata na ovamo. Knjiga je izdana u povodu 65. rođendana autora koji u zaključku kaže “No, daljnju elaboraciju o nekim od negativnih učinaka „refleksivne (yu)nostalgije“, kao što je to svjesno „upisivanje“ pogrešnih kodova u opuse pojedinih pisaca, ili, osporavanje „malih kultura“, „zakašnjelih nacija“, nastavit ćemo u nekoj našoj novoj knjizi, jer uvjereni smo da postoji život i nakon 65. rođendana!” U četrdesetak kraćih eseja svrstanih u dvije tematske cjeline: 1. Zapisi iz podzemlja i 2. Naša lektira, autor propitkuje društveno politička zbivanja u globalističko-kapitalističkom okruženju, ali i njihov odraz u književnim djelima – zaključuje se.

Foto: Google Street View, Youtube & FFOS (screenshot, montaža)

Facebook Comments