26. travnja 2026.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

U prirodi bi uočljiv ‘nadrljao’, ali u ZOO vrtu u Osijeku je ‘alfa mužjak’ svojoj ekipi!

Nastamba valabija je odmah na ulazu u ZOO vrt, nećete ih 'promašiti', posebno sada kada znate tko je 'gazda'.

Kada bi sada otišli u ZOO vrt u Osijeku, vidjeli bi ga. Jer, ovi tobolčari dobro podnose i niže vanjske temperature i ne smeta ih cijeli zimu biti vani, odnosno tijekom cijele godine, kažu na Facebooku iz ZOO vrta u Osijeku, dodajući kako su crvenovrati valabi vrsta čije je originalno stanište na području istočne Australije i Tasmanije. Međutim, ono što su posebno naglasili, a nama ‘zapelo za oko’, je – Nero!

Nero je albino crvenovrati valabi, Nero je ‘šef’, on je ‘alfa mužjak’ crvenovratih valabija u osječkom ZOO-u, gdje se uostalom i rodio. ‘Karmički’ je pogodio vrhunsko mjesto za dolazak na svijet, jer u prirodi bi, kažu nam iz osječkog Unikoma, poduzeća koje ravna ZOO vrtom, itekako ‘nadrljao’ zbog svoje uočljivosti, sukladno čemu bi bio lak plijen predatorima. Međutim, u ZOO vrtu u Osijeku, među svojih 20-tak ‘pajdašica i pajdaša’ uživa.

Prvo, narastao je veći od ostalih. Dominantan je i stasom i izgledom. Ima svoje potomke, od kojih niti jedan nije albino. Jer, ta je pojava rijetka među valabijima i drugim životinama jednako kao i među nama ljudima. A drugo, nema predatora, zaštićen je nastambom ‘kao lički medvjed’.

Nadalje, kod parenja ove vrste valja znati kako ženka odabire partnera, onda se kratko potuku, a nakon ljubavnog čina skupa ostaju samo jedan dan. I svako ide svojim putem.

I da, ono što smo napisali kako su cijele godine vani, istina je, ali i to da danju odmaraju više.

Valabiji narastu do 95 centimetara, teže do 18-19 kilograma, a Nero je sve to malo premašio 🙂

Nastamba valabija je odmah na ulazu u ZOO vrt, nećete ih ‘promašiti’, posebno sada kada znate tko je ‘gazda’.

Foto: Facebook, ZOO vrt Osijek (screenshot)