Problemi s proizvodnjom kulena! Klimatske promjene ‘izbacuju’ klasične pušnice?
OPG-ovi širom Slavonije kulen proizvode na tradicijski način, no teško je u novim prirodnim uvjetima klimatskih promjena, blagim zima i vrućih ljeta biti bez muka i problema u proizvodnji – piše N1, dodajući kako je to pokazalo i nedavno stručno ocjenjivanje kulena u Požegi. Naime, uzorke su poslali, piše N1, svi koji u Slavoniji i Baranji imaju domaću sirovinsku bazu. Ali, ono što im u spomenutim uvjetima preostaje, jest da nabave klimatizirane komore, a mnogi se s projektima već prijavljuju na natječaje za europski novac.
– Za ovu zaštićenu slavonsku deliciju baza je zrelo meso iz prirodnog uzgoja. Svinja mora biti 16 do 18 mjeseci u tovu, mora trčati, valjati se – kazao je za HRT Vaclav Hruška iz udruge kulenara Slavonski kulen – kulin.
– Vrlo bitan faktor u kulenu je držanje, temperatura prostorija mora biti između 14 i 17 stupnjeva, relativna vlaga između 60 i 70%, a strujanje zraka po pravilu bi trebalo biti 0,05 do 0,1 metra u sekundi – rekao je i ocjenjivač Mato Matijević, dočim je Valentin Kujundžić iz Velike odmah nastavio…
– Svake godine sve je teže i teže, sve je toplije i toplije, sad čak razmišljamo da ugradimo klimu jer evo kao što vidite temperatura je oko 20 stupnjeva i nešto više…
Brojni potom, po završetku proizvodnje, ljeti vakumiraju kulen kako bi sačuvali svježinu. Razmišljaju uz klasične zrionice, imati i rashladne komore.
Foto: Pixabay (ilustracija)