28. ožujka 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Žena himna! Osječkom književniku I. nagrada! Špišićev treći zlatni ‘Držić’!

2 min read
- Žena himna, Davora Špišića zrela je, dramaturški vješta i inovativno izgrađena biografska drama o Petri Preradović, hrvatskoj pjesnikinji i književnici, unuci Petra Preradovića koja je zapamćena kao autorica austrijske himne... - stoji u uvodniku obrazloženja I. nagrade osječkom autoru i književniku...

Osječki književnik Davor Špišić primit će 21. travnja na otvorenju Marulićevih dana u HNK-u u Splitu Nagradu za dramsko djelo Marin Držić. Bit će to šesti njegov Držić do sada, treća prva nagrada, treće zlato (Alabama, Zidarija, Žena himna), a nakon što je stručno povjerenstvo Ministarstva kulture Ženu himnu nagradilo I. nagradom, ispred još 5 nagrađenih autora i 3 za čitanje preporučena dramska djela.

Nagrada za dramsko djelo Marin Držić dodjeljuje se u svrhu poticanja suvremenog hrvatskog dramskog i kazališnog stvaralaštva, a stručno povjerenstvo je ove godine na javnom pozivu primilo 64 dramska teksta. Najbolja djela u postavljanju na kazališnu scenu podržat će Ministarstvo kulture i medija.

Pod šiframa su djela razmatrali Jasen Boko kao predsjednik povjerenstva, s njim i članice Doris Šarić Kukuljica i dr.sc. Martina Petranović. Na sastanku 10. ožujka, odlučili su…

I nagrada ide Osječaninu Davoru Špišiću za Ženu himnu. II. nagradu dijele Edi Matić i Vulnera urbis, vulnera orbis (Rane grada, rane svijeta) i Espi Tomičić uz Ples na broju 60. III. nagradu dijele Katja Grcić i Druga, Hana Konsa i Ostanak i Ana Maras Harmander uz Nemaš samo ti ekskluzivu na patnju.

Preporuka za tri dramska djela uključuje Šuplje kosti autorice Vlaste Golub, Ubili smo djecu Nade Kaurin Knežević i Ona moja Sare Kopecki.

– Žena himna, Davora Špišića zrela je, dramaturški vješta i inovativno izgrađena biografska drama o Petri Preradović, hrvatskoj pjesnikinji i književnici, unuci Petra Preradovića koja je zapamćena kao autorica austrijske himne… – stoji u uvodniku obrazloženja I. nagrade osječkom autoru i književniku…

– Ipak Žena himna puno je više od biografske drame, ona od osnovnih elemenata jednog kompleksnog života minuciozno veze sudbinu žene ispred svog vremena. Žene koja je, ne vlastitim odabirom, gurnuta na vjetrometinu burne povijesti od početka 20. stoljeća do kraja Drugog svjetskog rata – nastavlja se u obrazloženju i zaključuje…

– Reducirana u izrazu, usredotočena samo na bitno i sa svega četvoro glumaca drama provlači sudbinu Paule Preradović kroz sve ključne političke pojave prve polovine 20. stoljeća, koje su odredile svijet u kojem danas živimo. Raspadi Carstava, rast nacionalizma, diktature komunizma i nacizma, užasi dva svjetska rata… ovdje su prelomljeni kroz sudbinu snažne žene, na način da se drama ni jednog trenutka ne gubi u masovnim scenama i velikim političkim prevratima, ostajući uvijek duboko intimna i nježna priča o hrabroj ženi na udaru povijesti. Žena himna, drama o politici kao sudbini, originalni je dramski predložak koji nudi zahvalan materijal za kreativno čitanje na sceni.

Foto: Facebook (screenshot)