12. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Vodimo vas u petak u HNK u Osijeku! Gostuje varaždinski ansambl, a mi imamo 2×2 ulaznice!

2 min read
Komedija je to Jeana-Baptistea Poquelina Molièrea, K – HNK: TARTUFFE, TARTUFFE, TARTUFFE, u izvedbi HNK Varaždin, a na osječkim daskama 31. ožujka.

Orgon je Marinko Prga, Tartuffe Karlo Mrkša, Elmira je Hana Hegedušić, Dorine je Sunčana Zelenika Konjević, a Madame Pernelle Ljiljana Bogojević. Čekaju vas još u ulogama Damis Matko Buvač, Mariane Elizabeta Brodić, Valere je Filip Eldan, Cleante je Robert Španić, a kraljevski namjesnik Gdin Loyal Nikša Eldan. Komedija je to Jeana-Baptistea Poquelina Molièrea, K – HNK: TARTUFFE, TARTUFFE, TARTUFFE, u izvedbi HNK Varaždin, a na osječkim daskama 31. ožujka.

– Bogati trgovac Orgon u svoju obitelj dovodi Tartuffea koji je očarao njega i njegovu majku Pernel. Ističući prijateljevu pobožnost i poniznost, naivni i opčinjeni Orgon dolazi u sukob sa svojom obitelji za koju je pridošlica običan varalica. Tartuffe, slatkorječiv licemjer i lažni kršćanin, vješto manipulira Orgonom koji na kraju shvaća svoju zabludu – stoji u uvodniku opisa izvedbe predstave varaždinskog kazališta, koja će biti igrana 31. ožujka u HNK u Osijeku.

Za vas imamo 2×2 ulaznice, za izvedbu 31. ožujka, za petak. I dijelimo ih. Dakle, imat ćemo dva dobitnika/ce s po dvije ulaznice. Potrebno je u komentar ove objave na Facebooku ‘tagirati’ osobu s kojom želite ići u kazalište i javno podijeliti objavu na svom zidu na Facebooku. U četvrtak 30. ožujka, za 2 dana, oko 18 sati ćemo objaviti imena dobitnika u komentaru naše objave. A dobitnici će pola sata prije predstave moći podići svoje ulaznice na blagajni HNK-a i ići u kazalište. Sretno.

Tartuffe je, inače, u tri čina prvi put izveden 12. svibnja 1664. u sklopu velikih dvorskih svečanosti u Versaillesu, dok je integralna verzija u pet činova prikazana 29. studenog iste godine pred članovima kraljevske obitelji u Le Raincyju u blizini Pariza, no voljom utjecajnih crkvenih krugova kojima su smetale religijske konotacije, a u kojima su se prepoznali, zabranjen je.

Molière u predgovoru tiskanom izdanju svoje komedije 1669. godine kada je zabrana prikazivanja konačno ukinuta, a on dobio dopuštenje za njezino objavljivanje, piše: „Čovjek lako podnosi prijekor, ali teško podnosi porugu. Spreman je da ga smatraju zlim, ali nipošto ne želi da ga smatraju smiješnim.” Molière ismijava poroke koji su i danas duboko ukorijenjeni u društvu.

Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)