Vodič za kupnju rabljenog vozila: Trikovi, testna vožnja, gdje ‘leže zamke’…
RevijaHAK objavila je svoj najveći vodič za kupnju rabljenog vozila, navodeći na što sve valja obratiti pozornost pri testnoj vožnji, kako i gdje ‘omirisati’ nedostatke, gdje ih prepoznati…, dodajuči da je kupovina vozila u salonima često sigurnija, jer su vozila otkupljena, testirana, pojedina imaju i jamstva… Vodič za kupnju rabljenog vozila napisao je HAK-ov tehnički savjetnik Marin Morava, prolazeći kroz nekoliko najvažniji elemenata provjere…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Vlasništvo je prvo što morate provjeriti, prometnom dozvolom i osobnom iskaznicom, eventualnim opunomoćenjem, a dodaju i – isplatu nikad ne provodite dok vam prometni ured ne potvrdi da se možete upisati u prometnu dozvolu kao novi vlasnik vozila. Jer, sve do tada može biti ‘da fali jedan papir’, upozorava i piše RevijaHAK, dodajući kako je sljedeći najvažniji element – cijena vozila. – Probajte je usporediti s cijenama sličnih modela u domaćim oglasnicima… Ako planirate kupiti rabljeno vozilo za duži period korištenja preporuka je da ne bježite od vozila koja imaju nešto višu cijenu…, dodaju, posebno ako vlasnik može argumentirati zašto traži više.
Nadalje, vozilo se ne kupuje na neviđeno. Preporuka je da osobno pregledate vozilo. Dodaju iz Revije, prije odlaska na pregled vozila usuglasite s prodavačem je li moguće pregledati vozilo u servisu i je li moguća probna vožnja jer ne pristaju svi prodavači na opširnija testiranja… RevijaHAK sugerira i da zatražite da vam vlasnik vozila prezentira povijest održavanja vozila, primjerice računima, servisnom knjižicom…, provjerite održavanje, tražite da vas se upozna s onim što je potrebno zamijeniti…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
A kada krene pregled, RevijaHAK daje jasne smjernice… Prvo bi bilo jako poželjno da je dnevno svjetlo, automobil opran. Boja vozila se pregledava na način da utvrdite je li tonalitetom podjednaka na svim dijelovima… Pažljivo vizualno i dodirom pregledajte postoje li udubljenja na limu… Otvorite sva vrata i poklopce…, provjerite je li negdje prisutna korozija… Pregledajte jesu li izvorna stakla, jesu li sva jednaka, po oznakama… Provjerite bravice… Naime, sve ovo može ukazati na evetualne štete, ranije prometne nesreće… Iznutra valja prije pokretanja vidjeti pojavljuju li se kratko na kontrolnoj ploči sve lampice, da nisu trajno isključene… Najbolje bi bilo da vas dočeka hladan motor pa da vidite i paljenje i rad. A onda, pogledajte održavaju li se okretaji motora stabilno… Ostavite i upaljen automobil neko vrijeme pa krenite u testiranje trube, svjetla, žmigavaca, klime, podizača stakala, retrovizora… Naposljetku, provjerite i kako to sve iznutra izgleda, stanja sjedala, ispravnost, istrošenost gumica na papučicama kočnice i spojke, kao i samog upravljača te ručice mjenjača. Uvijek se može posumnjati na nesklad kilometraže, a onda valja otići u stanicu za tehnički pregled…
Dogovorite i probnu vožnju ako je moguće. A onda… Obratite pažnju da nije papučica kvačila pretvrda, pratite ponaša li se papučica neuobičajeno, ima li vibracija… sve štp može voditi zaključku je li set kvačila pred izmjenom… Pokušajte zakrenuti puni okret lijevo i desno u mjestu upravljačem… Odaberite neravnu cestu i vozite se sporo…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
RevijaHAK navodi još niz važnih elemenata, do traženje drugog mišljenja, kako se i ponašati u stanici za tehnički prelged, što tražiti, kako razgovarati i s kim, a prije nego uđete u pregovore oko cijene. – Pokušajte ostati suzdržani i preporuka je da ostavljate dojam kao da vam cijena sad nije toliko bitna nego vam je važnije da je vozilo ispravno… – piše RevijaHAK, a mi još dodajemo da obavezno pročitate njihov cjelovit i opširan članak…
Foto: Pixabay (ilustracija)