Vijećnici podržali nove investicija i projekte Osječko-baranjske županije
4 min readNa dnevnom redu 31. sjednice Skupštine Osječko-baranjske županije, održane danas (29. kolovoza 2024. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku, bila je 21 točka o temama iz nadležnosti županije. Sjednica je počela informiranjem nazočnih da su vijećnica Vesna Vučemilović i vijećnik Zlatko Ahić napustili svoje političke stranke (Hrvatski suverenisti, odnosno Domovinski pokret) te su od sada nezavisni vijećnici. Za govornicu je potom istupio vijećnik Samir Haj Barakat i objavio da je istupio iz SDP-a, s čije je liste izabran za vijećnika te sada mandat vraća stranci. Zahvalio je svima na suradnji, a s govornice je ispraćen pljeskom većine nazočnih. Na konstruktivnom radu i suradnji zahvalili su mu predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Sjednica Skupštine je nastavljena aktualnim satom, odnosno pitanjima i prijedlozima vijećnika. Tako je Zlatko Ahić iskazao nezadovoljstvo zbog izostanka konkretnih informacijama o rezultatima ispitivanja vode, tla i zraka nakon požara u tvrtki Drava International prije 11 mjeseci. Upitao je koliko treba još požara da se u toj tvrtki poštuju propisi. Vijećnik Dražen Jalovičar je, kako je rekao, u ime građana Belišća i Valpova upitao što se poduzima u vezi rješavanja problema neugodnih mirisa uslijed skupljanja otpada i rada tvrtke Livit, dok su pitanja o problemima smještaja starijih i nemoćnih osobe i radu tih domova postavili vijećnici Ivica Mandić i Josip Skočibušić.
Na sva pitanja odgovorio je župan Mato Lukić, a posebno se osvrnuo na aktivnosti županijske uprave u vezi požara u Dravi International d.o.o. u Osijeku te onečišćenju zraka u Belišću i Valpovu.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Između brojnih aktivnosti koje smo poduzeli, naglasit ću da smo nakon drugog požara u Dravi zatražili žurni sastanak u Ministarstvu zaštite okoliša kod ministrice Marije Vučković, što je i napravljeno prošlog tjedna. Na sastanku su bile sve resorne službe, a mi smo inicirali i određene promjene zakonske regulative. Naime, sada se događa da županija ili neko drugo tijelo izda dozvolu za rad jer tvrtka zadovoljava sve zakonom i pravilnicima propisane odredbe, no i dalje događaju se problemi poput požara ili zagađenja zraka. Naša inicijativa je išla u smjeru promjene zakonske regulative i pravilnika, kao i načina izrade elaborata na temelju koje županija izdaje suglasnosti za rad tvrtki. Isto tako tražimo puno veće i češće inspekcijske nadzore. Naišli smo na razumijevanje svih članova Ministarstva, a predstavnici Državnog inspektorata, policije, protupožarne inspekcije bit će uključeni u izradu pravilnika, odnosno donošenje svih akata i odredbi koje treba zadovoljiti da bi se izdala dozvola za rad – rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.
U vezi proširenja kapaciteta Doma za stariji i nemoćne u Đakovu, Lukić je rekao je kako je ministar Marin Piletić na sastanku obećao da će do kraja listopada biti završeni radovi na zgradi Zavoda za socijalni rad u Đakovu te će ta služba iseliti iz prostora Doma za starije i nemoćne u Đakovu. Županija je osigurala sredstva za potrebne radove i opremu za proširenje smještajnih kapaciteta Doma s 240 na 259 ležaja.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Vijećnici su dali suglasnosti za sklapanje ugovora o nabavi radova za energetsku obnovu Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, čija je vrijednost 1.058.000,00 eura. Radovi uskoro započinju i završiti do 15. travnja 2026. godine.
Zavod za hitnu medicinu OBŽ zatražio je – što je također danas odobreno – suglasnost Županijske skupštine za sudjelovanje u projektu prekogranične suradnje s Republikom Srbijom u projektu S.O.O.S, ukupne vrijednosti 1.882.000,00 eura, a kojim se poboljšava kvaliteta usluga Zavoda.
Suglasnost je odobrena i Domu zdravlja Osječko-baranjske županije na njihovu Odluku o davanju suglasnosti Nastavnom zavodu za javno zdravstvo OBŽ za izgradnju objekta Centra za kontrolu komaraca u Osijeku, na lokaciji Drinska 8. Izgradnja Centra je jedan od 40 strateških projekta koje je Županija odredila u Planu razvoja do 2027. godine. Djelovanje Centra za kontrolu komaraca bit će usmjereno na osmišljavanje i primjenu sveobuhvatnih, organiziranih, opsežnih i sustavnih rješenja s ciljem učinkovite i održive kontrole komaraca, a primijenjena rješenja će doprinijeti poboljšanju kvalitete života i zdravlja ljudi. Nastavni zavod je u postupku izrade projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju ovog Centra. Sufinanciranje Projekta (80%) očekuje se iz Programa prekogranične suradnje Interreg Mađarska-Hrvatska, a vrijednost projekta je 5.999.644,00 eura.
Tekst i foto: OBŽ