Pčele ‘gladuju’ zbog suše već mjesec dana, proizvodnja pala za 40%
Suša nije ‘uzela žrtve’ samo na usjevima, već posljedično i na pčelama. Naime, uslijed dugotrajne suše i visokih temperatura gdjegod je proizvodnja meda pala za čak 40%. Jer, peluda nema, a pčelari već mjesec dana prihranju pčele, što će poslije činiti i cijele zime. – Unazad 10 godina, 1. rujna je bilo nama već gotovo, zimska pčela je odgojena, a sada ovo će biti tragično. Ja sam pesimista što se tiče proljeća bez obzira koliko se mi trudili. Nismo mi to mogli baš toliko znati da će biti toliko visoka temperatura i da će toliko dugo trajati. Da je bilo nekih 10-ak dana da je cvijeće, da je bilo peludi one bi sebi već nešto napravile. Nama je sada osnovno da one imaju meda. Mi smo mogli prihranu sa šećerom, s pogačama, ali ta je bit da peludi nema dovoljno u prirodi dovoljno, rekao je Željko Špoljarić iz Našica, piše HRT.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Sad smo u vremenu kada pčela treba odgojiti značajnu količinu zimskih pčela s kojima će ući u zimu da bi klupko bilo dovoljno veliko, da bi mogli održavati toplinu i da bi pčelinja zajednica u proljeće mogla startati s jednom snagom koja osigurava dobru sljedeću sezonu – pojasnio je još prof.dr.sc. Zlatko Puškadija s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.
Posljedice? Manje meda, viša cijena… – Meni je troškovnik između 4 i 5 eura proizvodnje cvjetnog meda. A cijena na veliko na tržištu je 2,5 eura. Znači ja pravim minus. Uveli smo od ove godine novu stvar proizvodimo pčelinji otrov. Da nije toga ja bih mogao zatvoriti pčelinjake. Zasada ide odlično, cijena je odlična – kazao je Mile Ćupurdija iz Našica.
Foto: Pixabay (ilustracija)