8. listopada 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Još jedan opasni ‘arheološki nalaz’: I dalje se iskapaju ‘tajne’ plodne zemlje ravnice…

...novi 'arheološki nalaz' otkriven je u Baranji, kada je djelatnik pravne osobe kopao. Iz zemlje su 'izašli reklikti prošlosti'...

Foto: Pixabay (ilustracija)

Poslije bombe iz Drugog svjetskog rata prije koji dan u Novoj Gradiški, nekoliko takvih u okolici Osijeka prije nekog vremena, poslije topničkog projektila u Baranji prije dva dana, novi ‘arheološki nalaz’ otkriven je u Baranji, kada je djelatnik pravne osobe kopao. Iz zemlje su ‘izašli reklikti prošlosti’, ne tako davne, ali je i ovo još jedan dokaz o tome kakve tajne krije plodna zemlja ravnice. Naime…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


– Djelatnik pravne osobe, 37-godišnjak jučer je između Šećerane i Branjina Vrha oko 11,45 sati prilikom izvođenja radova iskopao 42 metka kalibra 7,62×39 milimetara, tri spremnika za automatske puške i dvije automatske puške. Policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu izuzeo je oružje i streljivo s mjesta događaja na siguran način – objavila je jutros osječka policija, dok je samo dva dana prošlo od uništavanja spomenute bombe teške 250 kilograma…

Naime…

– …između 11,30 i 13,30 sati, navedena eksplozivna naprava je na siguran način prevezena i uništena kontroliranom eksplozijom na neobrađenim površinama na području Općine Vrbje – objavila je prije dva dana policija, čime je završena priča oko ‘mrcine’ od 250 kilograma, a iz vremena 2. svjetskog rata. Naime…

Između 11:30 i 13:30 sati bilo je najavljeno kako će biti uništena avionska bomba nađena nedaleko Nove Gradiške, a koja teži oko 250 kilograma i datira iz Drugog svjetskog rata. Naime, ‘mrcina’ od bombe nađena je jučer oko 13 sati prilikom izvođenja radova u Novoj Gradiški. Našli su ju zaposlenici privatnog poduzeća prilikom sanacije zemljišta radnim strojem. Stali su odmah s radovima i pozvali policiju. Policija je već u 13:05 osigurala područje do dolaska protueksplozijske zaštite Regionalne protueksplozijske jedinice Osijek. Oni su utvrdili da je riječ o avionskoj bombi iz Drugog svjetskog rata, s oko 250 kg eksploziva, dimenzija 115 x 34 centimetra. Nije to, naravno ni prva ni jedina, jer…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Primjerice, u listopadu ’23. godine nađena je bomba u Kopačkom ritu. Bila je to također avionska bomba koja je ondje ležala gotovo 80 godina. I mogla je biti iz različitih izvora, najvjerojatnije savezničkog bombardiranja prostora Osijeka ili iz bilo koje vojne akcije koja se dogodila na tom prostoru. I težila je oko 125 kilograma.

Ranija je nađena u ljeto ’22. godine, kada je vodostaj Drave od -172 centimetra. Otkrio je bombu GP 250 lb AN-M57, gdje GP znači ‘general purpose’. Ili za ovu priliku – bomba široke primjene! Ta bomba iz Drugog svjetskog rata je, prema dostupnim informacijama na internetu, bila američke proizvodnje iz spomenutog razdoblja.

Osijek je naime, podsjetimo, bio metom savezničkog bombardiranja ’44. i ’45. godine, tada ‘na krivoj strani povijesti’. Mogla je biti bačena iz aviona u kutiji, padobranom…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Inače, Osijek je bio metom savezničkog bombardiranja u 2. svjetskom ratu, a kada su stradale i brojne vodenice na Dravi. – Savezničko bombardiranje Osijeka odnosi se na niz zračnih napada savezničkih snaga na hrvatski grad Osijek tijekom 1944. i 1945. godine koji su rezultirali s 400 mrtvih i 148 ranjenih. Grad koji je dotad bio pošteđen razaranja većim je dijelom bio uništen nakon zračnih napada Saveznika. Bombardiranje je izvedeno takozvanom ”Tepih” tehnikom, koja je bila krajnje neprecizna, te je prouzročila brojne žrtve, jer su cilj i područje oko njega zasipani velikom količinom teških bombi od 200 do 500 kilograma. Nepreciznost se htjela nadopuniti velikom količinom teških bombi. Uoči bombardiranja grada, kako bi se ljudske žrtve svele na najmanju moguću mjeru, Gradsko je poglavarstvo naručilo projekte i sagradilo nekoliko betonskih javnih skloništa koje je projektirao ovlašteni osječki arhitekt Viktor Axmann – stoji zapisano, među ostalim, na Wikipediji.

Foto: Pixabay (ilustracija)