U Hrvatskoj godišnje 400 tisuća tona otpada od hrane… Održana korisna radionica na tu temu
Problem bacanja hrane i stvaranje biootpada predstavlja veliki ekološki izazov u svijetu. Prema podacima Ujedinjenih naroda, godišnje se na globalnoj razini baca gotovo milijardu tona hrane, što čini oko 20 posto ukupno dostupnih namirnica. Otpad od hrane problem je i u Hrvatskoj te zahtijeva ozbiljne mjere. Naime, godišnje ga u zemlji skupimo oko 400 tisuća.
Baš iz tog razloga u prostorijama osječke gradske četvrti Gornji grad održala se edukativna radionica naziva “Smanjimo otpad od hrane”. Održana je u organizaciji HDZ-ove Akademske zajednice “dr. Ante Starčević” Osječko-baranjske županije i njene predsjednice prof. dr. sc. Mirne Habuda-Stanić. Govornice mr. sc. Vesna Cetin Krnjević iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Vlatka Buzjak Služek iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu govorile su o tome kako smanjiti bacanje hrane u našim kućanstvima i ugostiteljskim objektima te o mogućnostima financiranja tzv. zelenih projekata.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Posebnu odgovornost u smanjenju otpada od hrane ima turistički sektor, osobito hoteli, koji svojim poslovanjem značajno utječu na okoliš. Kako bi se potaknula primjena zelenih praksi, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom turizma i sporta te Geotehničkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, pokrenuo je pilot projekt “Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste”.
Projekt se trenutno provodi u hotelu “Park Plaza Histria” u Puli i hotelu “Osijek” u Osijeku. Tamo se kroz edukacije i različite aktivnosti prikupljaju podaci i uspostavljaju metode koje će kasnije biti primijenjene na nacionalnoj razini. Cilj je uključiti što veći broj hotela i time značajno smanjiti količinu otpada od hrane u cijeloj zemlji.
Foto: Ustupljeno za objavu