Zimski solsticij! Za koji dan prolazimo najgore, najdužu noć! A onda, svaki dan – više dana!
Iako su pred nama još kratki dani, duge noći, zima, magla, zacijelo i snijeg, hladnoća, iako će to trajati, po svim ranijim slavonskim prilikama, još koji mjesec, tamo do ožujka, a i ‘ludog travnja’ možda, jedna će se stvar vrlo skoro promijeniti. Još samo koji dan idemo prema sve kraćim danima i duljim noćima, a onda će se ‘stvar’ zaustaviti i preokrenuti. U subotu 21. prosinca zimski je solsticij, malo iza 10 sati toga dana, što će značiti da je najduža noć za nama. Jer, prethodna će trajati čak 15:08 sati.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Naime, 20. prosinca sunce će u Osijeku izaći u 7:22 sata, zaći u 16:04 sati. Već sljedećeg dana, 21. prosinca, sunce će izaći u isto vrijeme, a zaći minutu kasnije. Dan poslije opet će se to malo ‘poremetiti’, jer stvar je u sekundama. Ali, do 31. prosinca noć će se već smanjiti do 15:13 sati, s izlaskom u 7:25 i zalaskom sunca u 16:12. I to će biti ‘najgore’ što taj astronomski ciklus ima za ponuditi u ’24. godini. Jer, od subote će biti bolje. Ne značajno, ali bolje. Kažu stari ljudi – dan će se produljiti za ‘pijetlov korak’.
Zimski solsticij, također nazvan hiemalni solsticij, hibernalni solsticij i brumal solsticij, događa se kada bilo koji od polova Zemlje dosegne svoj maksimalni nagib od Sunca. To se događa dva puta godišnje, jednom u svakoj hemisferi.
A evo još nekoliko zanimljivosti o ovom danu…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Riječ dolazi od latinske riječi solstitium, što znači da sunce stoji. Otud i naša – suncostaj. Naime, u vrijeme zimskog solsticija sjeverna hemisfera je najviše nagnuta od sunca. Ono što je sada nama zimski solsticij, tamo u Australiji je upravo – ljetni solsticij. Kod njih je sve obratno.
I još nešto…
Sjena koju vidimo u podne na zimski solsticij, koju možemo načiniti, primjerice svojim tijelom, najduža je koju možemo napraviti tijekom cijele godine.
Foto: Pixabay (ilustracija, obrada: OsExp)