FOTO Prva roda je prije 3 godine stigla 7. ožujka, zato su vatrogasci brzo skočili u pomoć…

Foto: Facebook, JVP Novska (screenshot)
– Mi se veselimo njihovom, dolasku a vi? – naslovili su fotografije vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe iz Novske o tehničkoj intervenciji iz naselja Nova Subocka, na krajnjem formalnom zapadu Slavonije, a gdje su ususret rodama orezali stanlo, pripremili ga za povratak roda.
Jer, dame i gospodo, rode samo što nisu stigle u Slavoniju, a posebno u taj kraj. Naime, do Lonjskog polja par je kilometara, do Čigoča, europskog sela roda, svega 40-ak. I to samo zato što se mora vozili ‘okolo-naokolo’.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Josip Komljen, voditelj smjene JVP Novska, bio je s ekipom ‘na vrhu stabla’. Govori vatrogasac za OsijekExpress.com kako se ljudski raduju povratku roda, da su orezali stablo, šiblje koje je niknulo, ali da gnijezda ne diraju, da su to ‘privatne stvari roda’. Priskoče upomoć u ovakvim prilikama ako im sve druge obveze to dopuste.
Uglavnom, rode su ljudi, već odavno na putu k nama. Prva se roda vratila se u Park prirode Lonjsko polje prije tri godine čak 7. ožujka. Napisali su to tada iz spomenutog parka prirode na rubu Slavonije, makar je tada snijeg padao veći dio dana, ali rode s tim nisu mogle računati. Nije ni da im smeta odveć, jedino teže dolaze do hrane. Ali, rode u pravilu stižu malo kasnije, sredinom i koncem ožujka, najčešće početkom travnja.
Ali, ovo je sada zanimljivo štivo. Put im iz naših krajeva prema jugu, pisali smo kada su se oko 26. kolovoza pakirale, kada krenu na samom prijelazu s kolovoza na rujan, traje oko 26 dana, ovisno idu li dublje u Afriku, južnije ili ne, ali povratak im je dvostruko dulji. To znači da je ona roda iz Lonjskog polja, točnije s područja Jasenovca, otprije dvije godine, na put krenula još u siječnju. Put im, naime, u povratku iz Afrike prema nama, traje oko 49 dana. Zašto…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Prvo, one se ne ravnaju meteorolozima i vremenskim prognozama, već vide da je sunce sve niže na horizontu, da su dani ondje sve kraći, a drugo – sunce će baš i koristiti kao ‘kompas’ na putu.
A što je stvar s onih 49 dana. Stvar je vjetrova i struja, a nadalje – lete brže iznad regija gdje je manje vode i hrane, povećavaju brzinu. K tome, nisu ‘blesave’, izbjegavaju let preko mora. Pa ili slijede istočnu migracijski rutu preko Turske, zaobilaze Saharu i lete uz Nil, ili idu zapadnom rutom preko Gibraltara.
Ovom istočnom rutom ih leti oko 530.000. Dvostruko je duža, ali jednako traje. Vjetrovi i hrana u njihovom slučaju dođu kao naš odabir rute uz pomoć Google Mapsa, sa ili bez cestarine. Preko mora su drugačije struje, previše bi mahale krilima, pa odabiru kopno. Spiralno se penju toplim zrakom gore, dok ne dođu do cca. 1.500 metara.
Foto: Facebook, JVP Novska (screenshot)


–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
