6. lipnja 2026.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Program Đakovačkih vezova: Parni valjak, Mate Bulić, Grše, LADO, Doris…, svakako – tambura!

Svečano otvorenje, kao i svečana povorka, prenosit će se uživo na nacionalnoj televiziji. Generalni sponzor 60. Đakovačkih vezova je Žito Grupa, a veliku potporu manifestaciji daje i Hrvatska turistička zajednica.

Predstavljen je službeni program jubilarnih 60. Đakovačkih vezova, koji se ove godine održavaju od 19. lipnja do 5. srpnja. objavili su organizatori, dodajući… – Budući da se radi o 60. Đakovačkim vezovima, program je obogaćen nekim novim stvarima, kako bi se on postavio na jednu visoku razinu.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


– Sve počinje “Danima otvorenih podruma đakovačkog vinogorja” u Mandićevcu i Trnavi, a zatim se program nastavlja tjednom posvećenim Malim vezovima, kada sve kulminira povorkom Malih vezova u nedjelju 28. lipnja. Početak “velikog” vezovskog tjedna donosi neke novine u programu, a prva je u ponedjeljak 29. lipnja, kada je na rasporedu promocija dokumentarnog filma đakovačkog redatelja Marija Šuline o 60 godina Đakovačkih vezova. Istu večer na pozornici u Strossmayerovom parku nastupit će nacionalni ansambl LADO sa svojim plesnim koncertom, čija je najava na društvenim mrežama već pobrala pozitivne reakcije Đakovčana, ali i ljudi iz šire okolice. Novost je i događaj koji će se u Strossmayerovom parku dogoditi sutradan, 30. lipnja – koncert “Kići u čast”, zajedno s promocijom knjige.

– Nastavak tjedna donosi folklornu manifestaciju “Đakovština u pjesmi i plesu”, koja se zajedno s revijom narodnih nošnji održava na Strossmayerovom trgu. Četvrtak prije velikog vezovskog vikenda već je tradicionalno rezerviran za predstavljanje Splitsko-dalmatinske županije, gdje će nam se gastro i kulturnim programom predstaviti gosti iz Vrlike i Kaštela.

– Kulminacija vezova dogodit će se prvog srpanjskog vikenda, od 3. do 5. srpnja, kada će se održati središnji dio 60. Đakovačkih vezova. Petak je rezerviran za svečano otvaranje ispred đakovačke katedrale, za koje je ove godine osmišljena scenska slika pod nazivom „Neka se zovu: Đakovački vezovi!“, koja će nas vratiti u dane nastanka same manifestacije. Sutradan će se u Strossmayerovom parku predstaviti gostujuće skupine, kao i ovogodišnja zemlja partner Đakovačkih vezova – Republika Austrija. Nedjelja ujutro započinje svečanom povorkom sudionika, u kojoj se ove godine očekuje rekordan broj, a nakon nje kreću nastupi u Strossmayerovom parku (Međunarodna smotra folklora, Smotra folklora Hrvatske i Smotra folklora Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema). Sve završava na istom mjestu glazbeno-scenskim programom „Slavonijo, zemljo plemenita“, u okviru kojega će se upriličiti izbor za najbolje nošeno narodno ruho (djevojke, snaše i momci).

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


Svečano otvorenje, kao i svečana povorka, prenosit će se uživo na nacionalnoj televiziji. Generalni sponzor 60. Đakovačkih vezova je Žito Grupa, a veliku potporu manifestaciji daje i Hrvatska turistička zajednica.

PROGRAM 60. ĐAKOVAČKIH VEZOVA – 19. lipnja – 5. srpnja 2026.

19. 6. 2026., petak

DANI OTVORENIH VINSKIH PODRUMA ĐAKOVAČKOG VINOGORJA (19. – 20. lipnja)
Mandićevac

17:00 – Vinska šetnja, vođena tura uz obilazak vinarija i degustaciju vina – vinsko-turistička cesta „Mandićevac”

19:00 – Izložba „Vezovima kroz Đakovštinu” – Muzej Đakovštine (Đakovo)

20:00 – Glazbeni program: Double Trouble – vinarija Đakovačka vina

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


20. 6. 2026., subota

DANI OTVORENIH VINSKIH PODRUMA ĐAKOVAČKOG VINOGORJA (19. – 20. lipnja)
39. Bonavita
Trnava

10:00 – Folklorna radionica za djecu

17:00 – Vinska šetnja, vođena tura uz obilazak vinarija i degustaciju vina – vinsko-turistička cesta „Zlatarevac”

19:30 – Program 39. Bonavite

21:30 – Glazbeni program: Ivan Štivić, Slavonski vez

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


21. 6. 2026., nedjelja

21:00 – 26. Ivanjski kresovi – Strossmayerov park (Đakovo)

_______________________________

22. 6. 2026., ponedjeljak

18:00 – „Vezovske igre” – Strossmayerov park

19:00 – Djeca u svijetu tambure samice – Glazbena radionica Klasan – Kuća Reichsmann

_______________________________

23. 6. 2026., utorak   

18:00 – 26. Ivanjski kresovi – Ivanovci Đakovački

20:00 – Predstava za djecu „Zbrda, zdola i okolo” kazališne družine Ivane Brlić Mažuranić, Slavonski Brod – Kuća Reichsmann

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


24. 6. 2026., srijeda  

18:00 – Art Vezovi (zatvorene radionice za učenike razredne nastave) – Kuća Reichsmann

20:00 – „Zlatovezom sunce zlatne niti tka” – Koncert tamburaškog orkestra Glazbene radionice Klasan – Muzej Đakovštine

_______________________________

25. 6. 2026., četvrtak

19:00 – Godišnji koncert dječjih skupina KUD-a „Tena” Đakovo – Trg J. J. Strossmayera

20:00 – Pričaonica tradicijskih bajki s Margaretom Peršić – Trg J. J. Strossmayera

_______________________________

26. 6. 2026., petak     

19:00 – „Živa Đakovština” – pričaonica za djecu – Kuća Reichsmann

19:00 – Izložba dječjih likovnih radova i promocija literarnih radova pristiglih na natječaje Malih vezova – Kuća Reichsmann

20:00 – Glazbeni program: Fluentes, Parni valjak – pozornica iza crkve Svih svetih

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


27. 6. 2026., subota   

10:00 – „Skockana baština” – radionice za djecu (uz Lego izložbu) – Kuća Reichsmann

10:00 – Tradicijska radionica za odrasle „Neka konac djelo krasi” – KUD „Skladˮ Đakovo

11:00 – Izložba fotografija Matičnog kluba „Hrvatski ovčarˮ Đakovo „Baština kroz suživot: bujtari za nove generacijeˮ – Spomen-muzej biskupa Josipa Jurja Strossmayera 

18:00 – Festival „Baština djeci” – Strossmayerov park

19:00 – Glazbeni program: Royal, Mate Bulić – pozornica iza crkve Svih svetih

19:30 – Folklorni koncert „Tena i gosti” – Strossmayerov park

_______________________________

28. 6. 2026., nedjelja

Mali vezovi

17:00 – Povorka – od crkve Svih svetih do Trga J. J. Strossmayera

17:30 – Nastup skupina – Strossmayerov park

17:30 – Edukativne radionice za djecu – Strossmayerov park

20:00 – Glazbeni program: Grše, Electric Corn – pozornica iza crkve Svih svetih

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


29. 6. 2026., ponedjeljak      

18:00 – Gastrofest – Lovački gulaš i lovačka jela – prostor iza crkve Svih svetih

18:00 -Samostalna izložba fotografija Silvije Butković pod nazivom

„Žensko lice folklora” – Hrvatski dom

19:00 – Premijera dokumentarnog filma 60. godina Đakovačkih vezova – Hrvatski dom

20:00 – Otvorenje izložbe povodom 60. Đakovačkih vezova „Oj, Đakovo, srce Slavonije” – Trg J. J. Strossmayera

20:00 – Glazbeni program: Garavi, Berde Band – pozornica iza crkve Svih svetih

21:00 – LADO – Plesni koncert – Strossmayerov park

_______________________________

30. 6. 2026., utorak   

18:00 – Gastrofest – Đakovački čobanac – prostor iza crkve Svih svetih

19:00 – Predavanje dr. sc. Marije Raguž na temu „Djevojački red” – temelj crkvenog pjevanja u Đakovačkoj nadbiskupiji do sredine 20. stoljeća – Muzej Đakovštine

20:00 – „Kići u čast” – promocija knjige i glazbeni program – Strossmayerov park

20:00 – Glazbeni program: Kas, Zabranjeno pušenje – pozornica iza crkve Svih svetih

_______________________________

1. 7. 2026., srijeda    

18:00 – Gastrofest – Fišijada – prostor iza crkve Svih svetih

19:00 – Folklorni program „Đakovština u pjesmi i plesu” – Trg J. J. Strossmayera

20:00 – Glazbeni program: Evergreen, Bosutski bećari – pozornica iza crkve Svih svetih

21:00 – „ĐAKOVAČKI zlatoVEZOVI” – Revija narodnih nošnji Đakovštine – Trg J. J. Strossmayera

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


2. 7. 2026., četvrtak  

18:00 – Gastrofest – Tradicionalni slavonski proizvodi – prostor iza crkve Svih svetih

Program predstavljanja Splitsko-dalmatinske županije

19:00 – Gastronomija Splitsko-dalmatinske županije, KUU „Milan Begović” Vrlika i Vrličanke, Udruga za revitalizaciju sela Opor – Botići, Kaštela – prostor iza crkve Svih svetih

20:00 – Izložba Lidije Biočić „Ogledalo naroda” Muzeja Cetinske krajine – Kuća Reichsmann

20:00 – Glazbeni program: Quercus – „Šokački dvor” (dvorište Kuće Reichsmann)

20:00 – Glazbeni program: Klapa Partenca, Hrvatske ruže – pozornica iza crkve Svih svetih

_______________________________

3. 7. 2026., petak       

17:00 – Pučko crkveno pjevanje – Centar Amadea

19:00 -„Šok-šok-Šokadija” plesno zagrijavanje – Ulica pape Ivana Pavla II., korzo i Trg J. J. Strossmayera

20:00 – Glazbeni program: Kune – „Šokački dvor” (dvorište Kuće Reichsmann)

21:00 – Svečano otvaranje 60. Đakovačkih vezova
„Neka se zovu: Đakovački vezovi!” – glazbeno-scenski program
–          scenarist: Mirko Ćurić
–          redatelj: Darko Milas
– Trg J. J. Strossmayera

21:00 – Glazbeni program: Lucky band, Slavonske lole – pozornica iza crkve Svih svetih

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA


4. 7. 2026., subota     

9:00 – Gastronomija, radionice tradicionalnih zanata i predstavljanje proizvoda zemlje partnera Republike Austrije – Ulica pape Ivana Pavla II.

10:30 – Predstavljanje Revije Đakovačkih vezova – Kuća Reichsmann

15:00 – „Nagrada Ergele Đakovo” – vožnja jednoprega i dvoprega – hipodrom Državne ergele Đakovo

19:00 – Nastup gostujućih skupina – Strossmayerov park

20:00 – Glazbeni program: Đakovčani – „Šokački dvor” (dvorište Kuće Reichsmann)

20:30 – Nagrade za najljepše uređen izlog – Strossmayerov park

21:00 – Folklorni program zemlje partnera Republike Austrije – Schuhplattler „D’Hochtausinger z’Weißenbach” Štajerska, Volkskultur Niederösterreich GmbH, Donja Austrija: „Volkstanzgruppe Groß Gerungs” i „D’Wildbradler” – Strossmayerov park

21:00 – Glazbeni program: Sound, Doris Dragović – pozornica iza crkve Svih svetih

_______________________________

5. 7. 2026., nedjelja  

8:30 – Svečana povorka 60. Đakovačkih vezova

– folklorne skupine, svatovske zaprege i jahači

– od Malog parka do Strossmayerova parka

10:00 – Sveta misa – katedrala sv. Petra

10:30 – Međunarodna smotra folklora – Strossmayerov park

11:30 – Smotra folklora Hrvatske – Strossmayerov park

15:00 – Croatia Cup – vožnja jednoprega i dvoprega – hipodrom Državne ergele Đakovo

17:00 – Smotra folklora Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema – Strossmayerov park

20:00 – Slavonijo, zemljo plemenita
– glazbeno-scenski program:
–          Izbor za najbolje nošeno narodno ruho (djevojke, snaše i momci)
–          dodjela nagrada i zatvaranje 60. Đakovačkih vezova
– Strossmayerov park

20:00 – Glazbeni program: Žitna Polja – „Šokački dvor” (dvorište Kuće Reichsmann)

20:00 – Glazbeni program: Slavonski vez, Najbolji hrvatski tamburaši – pozornica iza crkve Svih svetih