12. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Ofenziva u zaštiti pčela!!! Eurozastupnici danas traže nove mjere! I nova sredstva!

2 min read
Zastupnici pozivaju Komisiju da odlučnije nastupi s Inicijativom za oprašivače i predloži nove mjere za zaštitu pčela i ostalih oprašivača...
europski parlament pčela

Zastupnici pozivaju Komisiju da odlučnije nastupi s Inicijativom za oprašivače i predloži nove mjere za zaštitu pčela i ostalih oprašivača – javlja služba za odnose s javnošću Europskog parlamenta.

U rezoluciji usvojenoj u srijedu Parlament pozdravlja Inicijativu EU-a za oprašivače, ali ističe da njome trenutačno ne može zaštititi pčele i ostale oprašivače od brojnih uzroka njihova uništavanja, uključujući intenzivnu obradu zemljišta, pesticide, klimatske promjene, prenamjenu zemljišta, gubitak staništa i invazivne vrste.

Budući da su oprašivači bitni za biološku raznolikost, poljoprivredu i reprodukciju mnogih biljnih vrsta, zastupnici su zatražili od Komisije da predstavi sveobuhvatan akcijski program s dostatnim sredstvima.

Potrebno je smanjiti upotrebu pesticida

Kako bi se pridonijelo smanjenju ostataka pesticida u staništima pčela, manja upotreba pesticida mora postati glavni cilj buduće Zajedničke poljoprivredne politike, upozorili su zastupnici.

Oni su također pozvali da se diljem EU-a obavezno smanje ciljevi koji će biti obuhvaćeni novom revizijom direktive o održivoj upotrebi pesticida.

Parlament je na kraju zatražio više sredstava za potporu istraživanju uzroka smanjenja broja pčela radi zaštite raznolikosti vrsta oprašivača.

Rezolucija je usvojena podizanjem ruku.

Dodatne informacije

U travnju 2018. EU je odlučio u potpunosti zabraniti vanjsku upotrebu imidakloprida, klotianidina i tiametoksama, poznatih pod nazivom neonikotinoidi. Ali više država članica zatražilo je hitno izuzeće u pogledu upotrebe tih pesticida na svojem teritoriju.

Nakon što su Parlament i Vijeće pozvali na akciju za zaštitu pčela i ostalih oprašivača, Komisija je 1. lipnja 2018. predstavila svoju Komunikaciju o Inicijativi EU-a za oprašivače.

Prema navodima Komisije, samo u EU-u oko 84 % vrsta usjeva i 78 % vrsta divljeg cvijeća ovisi, barem djelomično, o oprašivanju putem životinja. Skoro 15 milijardi eura godišnje poljoprivredne proizvodnje EU-a izravno se pripisuje oprašivačima iz životinjskog svijeta.

Foto: Pixabay (ilustracija)

Facebook Comments