18. ožujka 2025.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

FOTO: Ništa od rekordno niskog vodostaja Drave? Došli smo do -162 cm! A sada…

Još sinoć, 3.11., u 21 sat, vodostaj je bio -161, a onda s kišama, koje su zapadnije i ranije počele padati, vodostaj je krenuo rasti i do ponoći je bio na -159.

‘Plesao’ je posljednjih dana vodostaj rijeke Drave kod Osijeka o povijesno najnižnim vrijednostima. Isplivali su i sprud i ostaci Garnizonskog kupališta, stvorio se čak i ‘otok’, svojevrsna dravska ‘ada’ blizu Tvrđe, brod u Zimskoj luci gotovo i jarbolom ‘pao’ ispod razine Promenade, ali niže od toga, sve su prilike, neće ići.

Na Dušni dan, 2.11., vodostaj je bio -160 centimetara, i to u 1 u noći. Ponovio se između 6 i 8 ujutro istog dana, da bi potom rastao do -157. Od podneva do 13 sati bio je -161, a onda pao rekordno nisko za posljednje dane, na -162 centimetra u 15 sati 2. studenoga. Nakon toga je igrao ‘toplo-hladno’, malo rastao, potom opet padao, ali nižu vrijednost nije postigao. Došao je na samo 6 centimetara od najnižeg vodostaja ikada, onih -168 cm od 29. rujna 2003. godine. Bio je i 4 centimetra od druge najniže vrijednosti, onih -166 cm iz 1985. godine.

Još sinoć, 3.11., u 21 sat, vodostaj je bio -161, a onda s kišama, koje su zapadnije i ranije počele padati, vodostaj je krenuo rasti i do ponoći je bio na -159.

U trenutku kada su u pitanju sitne vrijednosti rasta i pada, svašta se još može dogoditi, no s obzirom na najavljene obilne oborine nije za očekivati ništa drugo nego da je čarolija sa sprudom, ‘otokom’, ‘kosturima’ potopljenih brodova i nekadašnje Garnike – gotova!?

Foto: OsijekExpress.com

ZIMSKA LUKA

GARNIZONSKO KUPALIŠTE

SPRUD

Facebook Comments