10. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Božić u Osijeku bez snijega!? A naciju čeka zima toplija od prosjeka!

2 min read
Zima klimatološki počinje 1.12., danas! I traje do 28.2.
osijek pingvini

I ranijih godina je uglavnom snijeg u Slavoniji padao i siječnju, veljači, ostajao do ožujka, travnja…, stoga drugo i nismo morali očekivati, a da će se zacijelo Božić u Osijeku i Slavoniji i ove godine ‘provući’ bez snijega. Osijek je najvišu vrijednost, najviše ‘brdo snijega’ imao 1922. godine. I to 12. veljače. Bila su 93 centimetra snijega. Drugi ‘ekstrem’ u Osijeku bio je 7. veljače 2012. godine, a kada smo imali 46 centimetara. Prosinac? Hm!? Državni hidrometeorološki zavod veli da nas čeka toplija zima od prosjeka…

Zima klimatološki počinje 1.12., danas! I traje do 28.2.

– Prema dostupnom prognostičkom materijalu koji se koristi u Sektoru za vremenske i pomorske analize i prognoze DHMZ-a, sezonska prognoza za zimu ukazuje na najvjerojatnije pozitivno odstupanje temperature od višegodišnjeg prosjeka, odnosno na zimu topliju od uobičajenog ili najmanje prosječno toplu. Vjerojatnost ostvarenja prognoze je razmjerno velika. Ako promatramo sezonu po mjesecima, veća vjerojatnost pozitivnog odstupanja temperature od srednjaka postoji u Dalmaciji, i to u siječnju i veljači. Iako se općenito očekuje toplija zima od prosjeka, to ne znači da neće biti kraćih razdoblja, kada uz prodore hladnog zraka, temperatura može biti i osjetno niža od uobičajene, i na kopnu i na moru – javlja priopćenjem DHMZ i dodaje…

– Kod prognoze količine oborine na sezonskoj skali svakako treba naglasiti da je ta prognoza mnogo složenija od prognoze temperature, pa je i njezina pouzdanost za dulje vremensko razdoblje manja. Za ovu zimu nema izraženog signala za veće odstupanje količine oborine od višegodišnjeg prosjeka pa uz umjerenu vjerojatnost ostvarenja prognoze možemo reći da je izgledna količina oborine oko uobičajene. Međutim, gledajući na mjesečnoj skali, postoji vjerojatnost za količinu oborine veću od uobičajene u siječnju i veljači i to uglavnom u Dalmaciji. Pritom treba naglasiti da se u dugoročnim prognozama ne može precizirati tip oborine (kiša, snijeg, susnježica, kiša koja se smrzava na tlu…). Isto tako valja imati na umu da se tijekom sezone mogu izmjenjivati razdoblja s manjkom oborine s kraćim razdobljima kada je lokalno moguća izraženija oborina, dakle obilnija kiša ili snijeg – nastavljaju iz Zavoda, a uz ‘disclamer’ kako valja pratiti dnevne najave, jer sve dugoročno je i manje pouzdano, osobito kada je riječ o računalim predviđanjima i kalkulacijama.

Foto: Pixabay (ilustracija)

Facebook Comments