‘Lega, burajz, bracika…’ Predstavljanje knjige “Osječki gradski govor. Jezične dumine Osječana”
2 min read
Što je ‘dumina’? Sinonim za sve!? A u ‘duminskim trakama’?
Predstavljanje knjige “Osječki gradski govor. Jezične dumine Osječana” autorica Ane Mikić Čolić, Mirajm Milas i Lorne Rajle bit će održano u petak 17. ožujka 2023. godine u 18.00 sati na Filozofskom fakultetu u Osijeku. O knjizi će govoriti Maja Glušac i Tomislav Levak, a moderator je Ivan Martinović, janavljuju s osječkog FFOS-a.
– Monografija Osječki gradski govor opisuje suvremeni urbani idiom kojim se Osječani koriste u svakodnevnim komunikacijskim situacijama. Knjiga je sadržajno koncipirana u dva dijela. U prvome se dijelu knjige temi pristupa teorijski i analitički: u uvodnome se dijelu definiraju osnovni pojmovi – najavljuju s FFOS-a, dodajući…
– Razgraničuje se urbana dijalektologija od ruralne dijalektologije, naglašava se važnost (socio)lingvističkih istraživanja u dijalektologiji, definira se pojam gradskoga govora te se objašnjavaju njegova najvažnija obilježja – leksička produktivnost i inovativnost, gramatička fleksibilnost, semantička ekspresivnost, metaforičnost i asocijativnost te ludičko poigravanje zvukom i značenjem; objašnjava se dijalektna podloga slavonskih gradskih govora te se predstavljaju semantička i tvorbena obilježja leksema kojima se imenuju otvoreni i zatvoreni gradski prostori u pet slavonskih gradova – Požege, Vinkovaca, Slavonskoga Broda, Virovitice i Osijeka.
– U drugome se poglavlju opisuje osječki gradski govor – od neologizacijskih procesa (formalne i semantičke tvorbe te utjecaja stranih jezika na osječki gradski govor) do naglasnih obilježja i akustičkog opisa naglasaka u osječkom gradskom govoru. Drugi dio knjige čini rječnik osječkoga gradskoga govora u kojemu su natuknice složene abecednim redom s naznačenim prozodijskim obilježjima. Rječnička definicija sastoji se od značenja, a upućuje se i na sinonime.
– Knjiga je oblikovana na opreci formalno – neformalno. Formalnost se očituje u jasnoj, čitljivoj i prozračnoj strukturi teksta koji svojim sadržajem opisuje specifičnosti osječkoga gradskoga govora. Odražavajući gradski ritam fluidnosti i nesputanosti, neformalno oblikovanje prožima cjelokupni sadržaj nenadanim intervencijama unutar teksta te naslovima poglavlja koja vizualno interpretiraju osječki četveronaglasni sustav.
– Znanstveni dio knjige dodatno je „umekšan“ ilustracijama tipičnih osječkih toposa te osječkim gradskim pričama, zanimljivostima i legendama koje su zapisane u kolektivnom sjećanju pojedinačne interpretacije.
– Osječka miroljubivost personificirana je inkluzivnim oblikovanjem knjige. Odabirom fonta i načinom prijeloma teksta, knjiga je prilagođena osobama sa specifičnim teškoćama učenja – zaključuje se u najavi.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva)