DHMZ priopćio: “Podzemlje i tlo već zasićeno vodom!” Izdvajamo informacije o Slavoniji i rijekama…
Državni hidrometeorološki zavod jučer je izdao priopćenje, kojim najavljuje nastavak oborina i nestabilnog vremena, govoreći i o reperkusijama na vodostaje rijeka u zemlji.
Naglasak je u priopćenju na poplavljena područja, ali iz istog izdvajamo i dijelove koji se tiču Slavonije i njezinih rijeka. Važno za znati, za područje Slavonije nije ništa alarmantno…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Razdoblje intenzivne i obilne oborine koje na području gotovo čitave zemlje, s manjim prekidima, traje od prošlog tjedna uzorkovalo je probleme poplavljivanja na više mjesta. Nakon današnjeg (jučer, 15.5. nap.a.a) kratkotrajnog prekida, oborine se nastavljaju i sljedećih dana te mogu uzrokovati dodatne probleme. Obzirom da je podzemlje i tlo već zasićeno vodom smanjena je njegova mogućnost infiltracije nove oborine te već i manja količina oborine može uzrokovati probleme – uvodno piše DHMZ.
– Prema trenutnim izračunima hidroloških modela može se očekivati izraženi porast vodostaja na gotovo svim rijekama u Hrvatskoj. Na pojedine vodostaje dodatno utječu i dotoci iz susjednih zemalja, a koji su također povećani radi aktualnih oborinskih prilika. Posebno valja istaknuti porast vodostaja na slivovima Kupe i Une koji bi mogli ući u izvanredno stanje mjera obrane od poplava. Desni pritoci Save iz Bosne i Hercegovine donose dodatne količine vode te će doprinijeti porastu vodostaja na Savi, gdje se također očekuje ulazak u značajne mjere obrana od poplava. Manji vodotoci koji su pretežito bujičnog karaktera također će zbog zasićenog tla intenzivnije reagirati na nove oborine te je potrebno pratiti vremensku prognozu za sljedeće dane i stanje na terenu. Obzirom na vremensku prognozu moguće je očekivati nove maksimume vodostaja tijekom sljedećih dana, a za 16. 5. 2023. izdana su i upozorenja na bujične i urbane poplave – niže DHMZ.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Vodostaji Save nizvodno od Zagreba su u porastu s tendencijom porasta u domenama srednjih i srednje visokih voda. Od ponedjeljka (15. 5. 2023.) otvorena je ustava Prevlaka te se dio vode iz Save zadržava u sustavu retencija Lonjskog polja što omogućuje sniženje vrha vodnog vala nizvodno od Prevlake. Vodostaji na hidrološkim postajama Dubrovčak, Crnac, Ustava Trebež, Jasenovac, Mačkovac, Davor, Slavonski Kobaš, Slavonski Brod su u mjerama obrane od poplava s tendencijom blagog porasta. Od Crnca nizvodno moguć je značajan porast vodostaja uslijed velikih dotoka iz sliva Kupe, Une i rijeka iz Bosne i Hercegovine – zaključuju iz DHMZ-a po pitanju Slavonije.
Što se Osijeka tiče, kao što smo već pisali OVDJE, vodostaj Drave kod Osijeka jučer je u 15 sati dosegnuo 202 centimetra, čime je ‘preskočio’ donju granicu ‘potpune bezbrižnosti’ od 200 centimetara. Sinoć u 22 sata vodostaj je bio 216, a dinamika rasta vodostaja i dalje od 2 do 3 centimetra na sat, kao i prethodnih dana. Pa ipak, sukladno informacijama iz Hrvatskih voda, koje je za OsijekExpress.com na temelju prognoza mađarskih kolega iznio Ivica Nađ, očekuje se da bi vodostaj Drave kod Osijeka mogao dosegnuti oko 270 centimetara u sljedećih nekoliko dana, što je ispod redovnih mjera obrane od poplava, koje se proglašavaju na 350.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Izvanredne mjere slijede tek na 500, a izvanredno stanje na 550. Podsjećamo, najviši vodostaj ikada u Osijeku bio je 1965. godne, 542 centimetra, poslije čega je obala ojačana.
– Ne vidim ugrozu – rekao je Ivica Nađ iz Hrvatskih voda, dodajući – Veća je problematika na manjim vodotocima, Karašica, Vučica…, vodotocima koji se pune slijevanjem vode s Krndije i Papuka – zaključio je Nađ za OsijekExpress.com, govoreći o Slavoniji.
Dunav kod Batine također raste i sinoć je bio na 375 centimetara. Proglašeno je već ranije pripremno stanje, a redovne mjere slijede na 500. I njegova dinamika rasta je od 1 do 3 centimetra na sat.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)