13. svibnja 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

U samo 24 sata 5 požara u OBŽ! Ne ‘igrajte se’! U Osijeku je zabranjeno paljenje cijele godine…

3 min read
To je 5 požara na otvorenom prostoru u Osječko-baranjskoj županiji u samo 24 sata, a skoro isto je svaki dan...

Vatrogasci Čepina, tako i vatrogasi Đakova, gasili su jučer požar suhe trave u Čepinu, gasili požar suhe trave i niskog raslinja pored autoceste A5, objavio je jutros Županijski centar 112 Osječko-baranjske županije za aktivnosti u posljednja 24 sata. Vatrogasci Osijeka gasili su također požar suhe trave. Isto je bilo i s vatrogascima Čamagajevaca, uz Karašicu. Vatrogasci Donjeg Miholjca gasili su požar smeća u Donjem Miholjcu. To je 5 požara na otvorenom prostoru u Osječko-baranjskoj županiji u samo 24 sata, a skoro isto je svaki dan…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Jučer oko 17 sati u blizini mjesta Podgorje, na neutvrđeni način došlo je do požara na otvorenom prostoru te je izgorjela suha trava i nisko raslinje. Istoga dana, oko 19:30 sati u blizini mjesta Sovski Dol, na poljoprivrednoj površini izgorjelo je nisko raslinje, objavila ej i Policijska uprava požeško-slavonska, a PU virovitičko-podravska ‘vrišti’ na ljude da paze… – Počeli su proljetni radovi kao što su čišćenje okućnica, priprema poljoprivrednog zemljišta za obradu i ispašu i slično, gdje građani spaljuju biljni i drugi gorivi otpad granje, korov, suha trava na otvorenom prostoru, povećava se i opasnost od širenja nekontroliranih požara na otvorenom. Nepažnja i nekontrolirano širenje vatre može imati za posljedicu veću materijalnu štetu na poljoprivrednim i šumskim površinama, objektima, može doći do oštećenja nadzemnih instalacija niskonaponskih i visokonaponskih električnih vodova i mogućih ljudskih žrtava – objavili su iz PU VPŽ.

A sada ono što morate znati o vremenu paljenja i kaznama, jer nije svugdje isto, u Osijeku je zabrana cijele godine…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Zabrana paljenja, inače, traje do 30. rujna ili po odluci jedinice lokalne samouprave. Svaki grad i općina to mogu procijeniti za sebe. A počinje 1. svibnja. – Zabranjuje se spaljivanje biljnih otpadaka i korova na poljoprivrednom zemljištu od 1. svibnja do 31. listopada tekuće godine – podsjećali su prošle godine vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka, a koji su tada, u ‘bablje ljeto’ lane, često gasili požarišta korova, trave, niskog raslinja, što je imalo mogućnost prerasti i u veći požar.

Naime, paljenjem na njivama stvara se vatreni obruč, strada veliki broj divlji životinja i ptica, srna zečeva, lisica, fazana…, a nije rijedak slučaj da izgori i osoba koja pali njivu ili zadobije teške i po život opasne opekotine. Kod paljenja biljnih ostataka razvija se velika temperatura 460 do 500 stupnjeva. To uništava plodonosni sloj zemljišta i ubija korisne mikroorganizme. Poslije paljenja, plodonosni sloj tla biva prekriven pepelom. Vatra na njivama može se proširiti u blizinu šume i izazvati šumski požar. Paljenje na poljima i njivama nema ni jednu korisnu svrhu i višestruko je štetno, Dim koji se nadvija nad putovima i prometnicama ugrožava sigurnost odvijanja prometa…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Za osobe koje izazovu požar slijede novčane kazne. Novčanom kaznom u iznosu od 1.990,00 do 19.900,00 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Iz nehaja, od 260,00 do 1.990,00 eura.

Međutim, Odluka o komunalnom redu Grada Osijeka definira stvari zasebno za Osijek…

Članak 13. definira, među ostalim, i ovo… – Nije dozvoljeno odlaganje miješanog komunalnog i drugog otpada, a posebice starih automobila, starih električnih i drugih aparata i predmeta iz kućanstva te spaljivanje svih otpadnih tvari na prostorima okućnica, predvrtova, dvorišta zgrada i drugih površina koje su uz površine javne namjene. Nadalje…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Članak 89. kaže još i ovo, između ostalog… – Na površine javne namjene nije dozvoljeno ostavljati bilo kakvu vrstu otpada ili na druge načine onečišćivati iste, a osobito se zabranjuje (…) paljenje otpada, lišća i sl.

Postoje kazne za fizičke i pravne osobe, a kreću se i do 400 eura.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Kako postupati u slučaju požara, nekoliko savjeta…

  • Ne podcjenjujte male požare
  • Imajte na umu da ćete moći pogasiti samo male požare u početnoj fazi
  • Gasite požar u pognutom položaju
  • Pazite da Vas ne zahvati plamen
  • Na otvorenom prostoru požar gasite niz vjetar
  • Gasite s udaljenosti najmanje 5 metara
  • Ukoliko je jako isijavanje požara – nađite zaklon
  • Ukoliko je požar u razbuktanoj fazi, toplina i produkti onemogućavaju pristup
  • Gasite samo ako sebe i svoje bližnje ne dovodite u opasnost.

Foto: Pixabay (ilustracija)