Drava brzo raste, još se čeka količina oborina na sjeveru! Kovačević: “Prerano je za modele”
Vodostaj Drave kod Osijeka od 9. rujna u ponoć do 12. rujna u 9 sati rastao je za više od jednog metra, od oko -110 centimetar do +6, a tendencija rasta se nastavlja. Razumije se, ‘miljama je daleko’ od bilo kakvih problema u ovom trenutku, jer tek na +200 proglašava se Pripremno stanje obrane od poplava, na +350 Redovne mjere, na +500 Izvanredne mjere, na +550 Izvanredno stanje, a najviši vodostaj ’65. bio je +542. Pa ipak, u ovom trenutku ‘lije’ na sjeveru, tamo gdje Drava ‘nastaje’, a priopćenje DHMZ-a i upozorenje kaže da bi “Dunav, Mura i Drava mogli dosegnuti mjere obrane od poplava višeg stupnja, što prvenstveno ovisi o oborini u uzvodnim zemljama”.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Nemamo modele još, prerano je. Jer, ekstremne oborine će se možda dogoditi, a možda i neće. Dakle, mi smo u kontaktima sa svim mjerodavnim službama, ali još je prerano za kalkulacije i modele – rekao je ispred Hrvatskih voda za OsijekExpress u četvrtak Željko Kovačević, dodajući da se u ovom trenutku još ništa ne poduzima, jer sve ovisi o količini oborina na sjeveru zemlje i sjevernije od Hrvatske.
A onda u obzir valja uzeti i da Hrvatska na Dravi ima nekoliko akumulacija koje su za sušnog razdoblja bile zacijelo praznije. Njima se itekako može regulirati Dravu, a u obzir valja uzeti i činjenicu da 50-ak dana u Slavoniji nije bilo ozbiljne kiše, da je tlo suho kao beton i da ima sposobnost upiti velike količine vode…
– To su sve stvari koje se ugrađuju u modele. Dakle, kolike su oborine, koliko je tlo saturirano vodom… Sve mi to pratimo i odluke ćemo donijeti i djelovati kada i ako bude potrebno. Pripremiti ćemo se bude li situacija zahtjevala – zaključio je Kovačević, direktor VGO Hrvatskih voda za sliv Dunava i donje Drave.
U priopćenju DHMZ-a precizno se još kazuje…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Europski centar za srednjoročne meteorološke prognoza (ECMWF) za slivove navedenih rijeka na području uzvodnih zemalja daje visoke izglede za oborine više od 150 mm što će posljedično uzrokovati velike vode Mure, Drave i Dunava kod nas sljedećih dana. Ovaj meteorološki model, zajedno s brojnim drugim ulaznim parametrima, ulazi u LISFLOOD hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) koji ukazuje na značajnu pojavu velikih voda na Dunavu, Muri i Dravi sljedećih dana.
– DHMZ u operativnoj hidrološkoj prognozi koristi i vlastite modele koji također ukazuju na velike vode Mure, Drave i Dunava sljedećih dana. Povećan dotok Mure iz Austrije i Slovenije će vrlo brzo doći k nama od četvrtka navečer do vikenda s očekivanim maksimumom u ponedjeljak 16. rujna 2024. no to uvelike ovisi o ostvarenoj oborini u tim zemljama. Rijeka Drava na ulazu u Hrvatsku bi mogla početi rasti od petka kada će rasti i nizvodno prvo u gornjem dijelu od ušća s Murom, a onda sljedećih dana i dalje nizvodno. Dunav kao naša najveća rijeka započinje svoj polagani ozbiljni porast u Batini na ulazu u Hrvatsku već danas, a koji bi mogao potrajati do početka idućeg tjedna, dok će u Iloku prema trenutno dostupnim hidroprognozama početi opadati krajem idućeg tjedna.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)