Kako spasiti presoljeno jelo… Postoje trikovi, za različita jela, različit pristup!
Kriva procjena, labav poklopac, bilo što…, dogodi se i jelo je presoljeno. Ako to nije kakva ekstremna situacija, neke se stvari još mogu spasiti, doznaje i piše N1 Televizija, dodajući kako profesionalni kuhari ističu da nije sve izgubljeno, da kulinarske tehnike pokazuju da postoje znanstveno utemeljeni načini za neutralizaciju viška. Naime, potrebno je znati kako određene stvari međusobno reagiraju.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Kod juha i variva, dodatak svježih sastojaka bez soli može pomoći u razrjeđivanju koncentracije soli, nadalje piše N1 Televizija, dodajući da kod umaka i gulaša, dodavanje kiseline u obliku limunovog soka ili vinskog octa može pomoći u balansiranju okusa.
Nadalje, najučinkovitiji način za spas je upotreba mliječnih proizvoda.Vrhnje, jogurt, svježi sir…, sve su to opcije za neutralizaciju, jer proteini i masti u mliječnim proizvodima imaju sposobnost ublažavanja slanog okusa.
Tu su i krumpir, koji može apsorbirati značajnu količinu soli, potom riža i druge žitarice. Upiju pa ih izvadite…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Ali, kada je riječ o presoljenom mesu, pristuo je drugačiji. Preporučava se pravljenje nesoljenjih umaka ili priloga. Ili serviranje mesa s neutralnim prilozima poput palente ili nesoljenе riže.
A postoje i inovativne metode stručnjaka. Prva uključuje upotrebu redukcije od povrća bez soli, druga dodavanje malo šećera ili med.
Uglavnom, dodaju kako spašavanje presoljenog jela nije samo pitanje dodavanja još sastojaka, već je to umijeće koje zahtijeva razumijevanje okusa i tekstura.
Foto: Pixabay (ilustracija)